Ana Sayfa Sigorta Düşük Gelir Seviyesindekilerin Yüzde 51’i BES’te Kaldı

Düşük Gelir Seviyesindekilerin Yüzde 51’i BES’te Kaldı

-

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin tamamen zorunlu hale getirilip getirilmeyeceği ile ilgili bir soruya bunun söz konusu olmadığını belirten Şimşek, hali hazırda zorunlu DASK sistemi olmasına rağmen ödeme oranlarının çok düşük olduğunu, BES açısından da zorunluluk durumunda farklı bir ihtimal görmediklerini ifade etti.

BES’ten Ayrılma Oranı Gün Geçtikçe İdealleşiyor

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili çalışmalara ilk başlandığında oldukça iddialı bir program hazırladıklarını belirten Şimşek bu konunun zaman içerisinde değişerek hem vatandaş hem de ekonomi açısından ideal bir seviyeye geleceğini düşündüklerini belirtti. Şimşek konu ile ilgili açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Bireysel Emeklilik Sistemi şu anda başarı ile ilerlemeye devam ediyor. Bu konuda düşük gelir seviyesindekilerin bireysel emekliliği bıraktıklarına yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor. Bu gelir grubunun yüzde 51’i hala sistemde. Bu da bizim başarılı olduğumuzu göstermekte. Şu anda sistemde 3,4 milyon ilave katılımcımız var. Son 9 ay içerisinde 1,4 milyar lira birikim gerçekleşti. Bu da hem ülke ekonomisi hem finansal piyasalar hem de yatırımlar için oldukça güzel bir gelişme. Bunun faydalarını inkar etmek mümkün değildir.”

Bireysel Emeklilik Sistemi İle İlgili Farklı Çalışmalar Yapacağız

Sistem hakkında hala kafalarda soru işaretleri olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Şimşek insanların soru işaretlerini cevaplayabilmek ve halka daha iyi bilgi verebilmek için yeni çalışmalar yapacaklarını dile getirdi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,262BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler