S&P’nin Türkiye Derecelendirmesi Bugün Açıklanacak

0

Standard & Poor’s (S&P) tarafından bugün açıklanması beklenen değerlendirme sonucunda Türkiye’nin kredi notu ve kredi görünümü için herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

Global düzeyde kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s’ten bugün Türkiye’nin kredi notu ve kredi görünümü hakkında bir açıklama yapılması bekleniyor. Yapılacak olan bu açıklamada Türkiye’nin hem kredi notu, hem de kredi görünümü için herhangi bir değişiklik beklemeyen ekonomistler olduğu gibi, aynı zamanda iyileştirme bekleyen bir kesimin de olduğu biliniyor.

En Son Derecelendirme 5 Mayıs’ta Yapılmıştı

Standard & Poor’s’un Türkiye ile ilgili en son yaptığı açıklama 5 Mayıs 2017 tarihli idi. Yabancı para cinsinden kredi notunu BB, yerli para cinsinden kredi notunu ise BB+ olarak teyit eden S&P, bu tarihte yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin kredi görünümünü de negatif olarak belirlemişti.

5 Mayıs tarihli yapılan değerlendirme açıklamasında Türk hükümetinin sahip olduğu borç yükümlülüklerinin düşük olduğu belirtilmiş, bu alanda gerçekleşen artışı ılımlı olarak tanımlanmış, Türkiye’nin sahip olduğu kredi notu için de ülkenin düşük seviyedeki borcu ile destek konumda olduğu kaydedilmişti. Türk ekonomisinde yaşanan büyümenin, mali konuda gerçekleşen teşviklerin ve uygulanan vergi istisnaları ile birlikte tüketim artırılması yolu ile desteğin beklendiğinin ifade edildiği açıklamada, Türkiye için gerçekleşen tüketimin ekonomi için temel bir güç unsuru olduğu kaydedilmişti.

Konu hakkında fikirlerini paylaşan Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys ve TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Cristian Maggio, S&P’nin kredi notunu ve görünümünü teyit edeceğini beklediklerini ifade ederken, Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, S&P’nin açıklamasında not görünümünde bir iyileştirme beklentisinin bulunduğunu kaydetti. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın