Halkbank, yılın üçüncü çeyreğine dair finansal sonuçları açıkladı. Bankanın bilanço büyüklüğü 2016 yılı sonuna oranla yüzde 20,9 artış göstererek 279,7 milyar liraya ulaştı. Aktif büyüklüğü açısından Halkbank Türkiye’nin en büyük 5. bankası konumuna yükseldi. Bankanın öz kaynaklarında yaşanan artış da yüzde 13,9 olarak gerçekleşti. 2017 yılının ilk dokuz ayında gerçekleşen net karın ise 3 milyar lira olduğu belirtildi.

Kredilerde Olumlu Gelişmeler Var

Halkbank tarafından verilmiş olan kredilerin takibe dönüşüm oranı sektör oranlarının altında kalarak yüzde 2,99 seviyesinde oldu. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan sonuçlara ilişkin gerçekleştirdiği değerlendirmelerde bankanın tüm finansal göstergeleri açısından yıl sonu hedeflerine emin adımlar ile yürüdüğünü dile getirdi. Ülke ekonomisi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Arslan Türkiye’nin büyüme rakamlarının yıl sonunda elde edilecek veriler ile daha da artacağını vurguladı.

Kredi Garanti Fonu Kobilerin İşine Yaradı

Ekonomideki olumlu gidişatın en önemli nedenlerinden birinin Kobilerin uygun fiyatlı finansmana erişmelerini sağlayan Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu olduğunu söyleyen Arslan konu ile ilgili şu şekilde konuştu:

“Banka olarak önceliklerimiz arasında kendi finansal kaynaklarımızı genişletebilmek ve mevcut müşterilerimize ihtiyaç duydukları mali desteği sağlayabilmek bulunuyor. Biz bankacılık sektörünün Türkiye’deki en önemli isimlerinden biriyiz. Özellikle KOBİ ve küçük esnaf için bankamızın önemi bir hayli fazla. Her şeyden önce Halkbank bir KOBİ bankasıdır ve bunu da KOBİ’lere gösterdiği destek ile ispat etmektedir. Eylül ayı itibari ile Kredi Garanti Fonu kefaletiyle kullandırdığımız kredilerin toplamı 20 milyar lirayı aşmış durumda. Tüm bankalar arasında bu şekilde en faz kredi kullandıran biz olduk. Bilançomuzda da önemli bir artış yaşayarak Türkiye’nin aktif büyüklük açısından en büyük 5. bankası sıralamasına yükseldik.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one + twelve =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.