Ekonomi S&P Türkiye’nin Notunu Değiştirmedi

S&P Türkiye’nin Notunu Değiştirmedi

Son Güncelleme:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu “BB”, yerli para cinsinden notunu “BB+” şeklinde tutarken not görünümünün ise negatif olduğunu açıkladı.

Ülke ekonomisinin yaşanan darbe girişimine rağmen güçlü manevralar ile ayakta tutulabildiğini dile getiren raporda mevcut enflasyon baskılarının yatıştırılabilmesi halinde not görünümünün negatiften durağana revize edilebileceğinin işareti verildi. Açıklama aynı zamanda enflasyon ve döviz baskısının vatandaş ve ülke ekonomisi üzerinde önemli sorunlar oluşturabileceğini de belirtiyor.

Finansal İstikrarı Sağlayabilmek İçin Enflasyon Düşürülmeli

Dün Türkiye İstatistik Kurumundan gelen enflasyon oranlarının iki haneli rakamlara ulaşması ülkemizde önemli bir sorun olarak değerlendirilmişti. Merkez Bankasının revize ederek 9,8’e yükselttiği yıl sonu enflasyon beklentisine ulaşmanın imkansızlaştığı birçok ekonomi uzmanı tarafından dile getirilirken üzerine bir de S&P tarafından enflasyon konusunda önemli uyarılar yapılması doların bir anda yükselmesine neden oldu. S&P raporunda ülkenin ekonomik ve finansal istikrarın sağlanabilmesi için enflasyon ve döviz baskısının azaltılması gerektiği belirtiliyordu.

Çok Fazla Dövize Bağımlılık Var

Standard & Poor’s raporunda dile getirilen konulardan bir diğeri ise ülkede döviz kullanımının yaygın olmasının Türk Lirasının ülke ekonomisine sağlayabileceği faydaları sınırlandırmasıydı. Özellikle özel sektörün Amerikan doları ve avro kullanımının yoğun olması döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların daha fazla hissedilmesine neden olduğu vurgulandı.

Artan Yatırımlar Kamu İnşaat Alanında

Ülke gelişimi ve ekonomik anlamda ilerlemenin kaydedilebilmesi için gerekli olan yatırımların Türkiye’de gerçekleşmesine rağmen yatırımların büyük bir çoğunluğunun kamu inşaat alanına yönelmesinin doğru olmadığı da raporda ifade edilenler arasında yer aldı.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,400BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,638TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,524TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler