Fitch Ratings’ten İki Türk Bankası’na Onay!

0

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Fitch Ratings Kuveyt Türk Katılım Bankas ve Türkiye Finans Katılım Bankası için uzun vadeli yabancı para cinsinden IDR notlarına onay verdi.

BBB- Seviyesi Onaylandı

Uluslararası kredi derecelendirme kurulu olan Fitch Ratings, iki Türk bankasına yabancı para üzerinden IDR notları için onay verdi. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. ve Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. tarafından yapılan başvuru sonrasında uzun vadeli yabancı para cinsinden IDR notları, Fitch Ratings tarafından BBB- seviyesi olarak onaylanırken, aynı zamanda her iki bankanın da sahip olduğu kredi notu görünümü durağan olarak belirlendi.

Kontrol Hisse Sahibinin Desteği Önemli!

Fitch Ratings tarafından yapılan bu açıklamada, aynı zamanda hem Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın, hem de Türkiye Finans Katılım Bankası’nın sahip oldukları notların onaylanmasının ana sebebinin kontrol hisselerini ellerinde bulundurmakta olan ana ortakların desteği olduğu belirtildi.

Bankaların Ana Ortakları Kim?

Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın yüzde 62 oranındaki hisselerinin sahibinin Kuwait Finance House olduğu, Türkiye Finans Katılım Bankası’nın yüzde 67 oranındaki hisselerinin sahibinin ise National Commerce Bank olduğu bilgisine de yer verildi.

1 IDR Ne Kadar?

IDR, Endonezya’nın milli para biimi olan ‘Endonezya Rupisi’dir. 4 Kasım 2017 tarihi itibariyle 1 Türk Lirası 3.333,33 Rp’ye tekabül ederken, 0,003 Türk Lirası da 10 Rp olmaktadır. 1 Dolar’ın karşılığı 12.970,16 Rp olurken, 1 Euro’nun değeri de 15.151,51 Rp’ye tekabül ediyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın