BDDK’dan İhtiyaç Kredisine Yeni Model!

0

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Akben, yaptığı açıklamada bireysel krediler için yeni bir model üzerinde çalışıldığını, modelin hayata geçmesi ile kredilerin daha temkinli sunulacağını ifade etti.

Bu yılın Ekim ayı sonu itibariyle açıklanan kredi rakamlarına göz atıldığında, ihtiyaç kredisi tutarları 194 milyar Türk Lirası’na yaklaştı. Aşamalı, gelir bazlı borçlanma sistemi üzerinde çalışan BDDK, bu sistem üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalarını da hızlandırdı.

Aşamalı Gelir Bazlı Borçlanma Sistemi

Bankacılık Düzenleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, gazetecilere yaptığı açıklamalarda hazırlanan yeni sistem hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Gelire dayalı olarak hazırlanan bu sistemin aslında çok kolay olmadığını ifade eden Akben, vatandaşların gelirleri üzerinden hesap yapılırken, gider tarafının ele alınmadığını, aynı zamanda gelir beyanında kayıt dışı gelirlerin belgelendirilmesi aşamasında da önemli sorunların olduğunu ifade ederken, yeni sistemde ilk etapta vatandaşların gelirin beyan edilmesinin talep edildiğini, ilerleyen aşamada da giderlerin çıkartılarak net gelire doğru gidileceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir:  2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Ağustos)

Sistem 2020’de Devrede

Hazırlanan sistemin mevcut kredileri etkilemeyeceğine parmak basan Akben, sistemin birden kesilmesinin doğru olmayacağının, takside yayılmış borçlar için bu uygulamanın geçerliliğini bir süre askıda tutacağının, sadece kredi kartları için bir sınır uygulaması yapılacağının altını çizdi. Sistemin istatistik aşamasında çalışmalar yaptıklarını, mevcut sistemden bu sisteme geçiş aşamasında yaşanacak problemleri en aza indirgemek, vatandaşların gelir durumlarına göre kredi almalarını sağlamak adına istatistik veriler üzerinde çalıştıklarını ifade eden Akban, takvim olarak 2020 yılında sistemin devrede olmasını planladıklarını kaydetti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın