Ana SayfaGündemBDDK’dan İhtiyaç Kredisine Yeni Model!

BDDK’dan İhtiyaç Kredisine Yeni Model!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Akben, yaptığı açıklamada bireysel krediler için yeni bir model üzerinde çalışıldığını, modelin hayata geçmesi ile kredilerin daha temkinli sunulacağını ifade etti.

Bu yılın Ekim ayı sonu itibariyle açıklanan kredi rakamlarına göz atıldığında, ihtiyaç kredisi tutarları 194 milyar Türk Lirası’na yaklaştı. Aşamalı, gelir bazlı borçlanma sistemi üzerinde çalışan BDDK, bu sistem üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalarını da hızlandırdı.

Aşamalı Gelir Bazlı Borçlanma Sistemi

Bankacılık Düzenleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, gazetecilere yaptığı açıklamalarda hazırlanan yeni sistem hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Gelire dayalı olarak hazırlanan bu sistemin aslında çok kolay olmadığını ifade eden Akben, vatandaşların gelirleri üzerinden hesap yapılırken, gider tarafının ele alınmadığını, aynı zamanda gelir beyanında kayıt dışı gelirlerin belgelendirilmesi aşamasında da önemli sorunların olduğunu ifade ederken, yeni sistemde ilk etapta vatandaşların gelirin beyan edilmesinin talep edildiğini, ilerleyen aşamada da giderlerin çıkartılarak net gelire doğru gidileceğini belirtti.

Sistem 2020’de Devrede

Hazırlanan sistemin mevcut kredileri etkilemeyeceğine parmak basan Akben, sistemin birden kesilmesinin doğru olmayacağının, takside yayılmış borçlar için bu uygulamanın geçerliliğini bir süre askıda tutacağının, sadece kredi kartları için bir sınır uygulaması yapılacağının altını çizdi. Sistemin istatistik aşamasında çalışmalar yaptıklarını, mevcut sistemden bu sisteme geçiş aşamasında yaşanacak problemleri en aza indirgemek, vatandaşların gelir durumlarına göre kredi almalarını sağlamak adına istatistik veriler üzerinde çalıştıklarını ifade eden Akban, takvim olarak 2020 yılında sistemin devrede olmasını planladıklarını kaydetti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,241TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.

Burgan Bank, Genel Muhasebe Yetkilisi Alımlarına Başladı!

Burgan Bank, yayımladığı banka iş ilanları ile Finansal Yönetim Grubu bünyesinde görevlendirilmek üzere hızlı...