Anasayfa Sigorta Otomatik BES İyileşecek, Devlet Katkısı Yükselecek

Otomatik BES İyileşecek, Devlet Katkısı Yükselecek

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım ile birlikte 2017 yılında önemli bir fon büyüme ivmesi yakalandı. Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik BES’e daha fazla katılımcı çekebilmek adıan yeni çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ifade etti.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2017 yılının başı itibariyle uygulamaya sokulan bireysel emeklilik sistemine otomatik katılımda önemli başarılara imza atıldığını belirtti. Fonda 27 Ekim tarihi itibariyle 3 milyon 371 bin 203 çalışanın bulunduğunu ifade eden Şimşek, fon büyüklüğünün ulaştığı rakamın da 1,4 milyar Türk Lirası olduğunu kaydetti.

Faizsiz Fon, Faizli Fondan Daha Yüksek

Başbakan Yardımcısı Şimşek, fonda yer alan kısmın yüzde 63’lük bölümünün faizsiz fonlarda yer aldığını, yüzde 37’lik bölümün de faizli fonlarda yer aldığını belirtirken, otomatik BES’ten ayrılma oranının da yüzde 50 düzeyinde olduğunu ifade etti. Bu oranın beklentilerin üstünde olduğunu ifade eden Şimşek, çalışanların sistemde kalan kısmının 14 yıldır hizmette olan BES’in katılımcı sayısını yüzde 50 oranında artırdığını ifade ederek bunun bir başarı olduğunu belirtti.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin tanıtımında önemli eksiklikler olduğunu, yanlış tanıtılması sebebi ile negatif algılara mahal verildiğini, bu durumun da cayma oranlarını yükselttiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Şimşek, sistemden ayrılan çalışan vatandaşların önemli bir kısmının da zaten bir bireysel emeklilik sözleşmesine sahip olduğunu kaydetti.

Cömert Destekler Geliyor!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik BES’in iyileştirilmesi adına sistemin yenilikler için hazır olduğunu, katkı payına karşılık olan yüzde 25’lik ödemeye ek olarak yüzde 5 oranında devlet katkısı olduğunu, vergi konusunda teşviklerin hükümet tarafından cömert bir şekilde uygulandığını belirtirken, daha iyi ve daha cezbedici bir otomatik BES için yeniden kurgulama işlemlerinde sona yaklaşıldığını kaydetti.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

19 − 8 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,786BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,030TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,563TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler