Otomatik BES İyileşecek, Devlet Katkısı Yükselecek

Google Haberlere Abone Ol:

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım ile birlikte 2017 yılında önemli bir fon büyüme ivmesi yakalandı. Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik BES’e daha fazla katılımcı çekebilmek adıan yeni çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ifade etti.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2017 yılının başı itibariyle uygulamaya sokulan bireysel emeklilik sistemine otomatik katılımda önemli başarılara imza atıldığını belirtti. Fonda 27 Ekim tarihi itibariyle 3 milyon 371 bin 203 çalışanın bulunduğunu ifade eden Şimşek, fon büyüklüğünün ulaştığı rakamın da 1,4 milyar Türk Lirası olduğunu kaydetti.

Faizsiz Fon, Faizli Fondan Daha Yüksek

Başbakan Yardımcısı Şimşek, fonda yer alan kısmın yüzde 63’lük bölümünün faizsiz fonlarda yer aldığını, yüzde 37’lik bölümün de faizli fonlarda yer aldığını belirtirken, otomatik BES’ten ayrılma oranının da yüzde 50 düzeyinde olduğunu ifade etti. Bu oranın beklentilerin üstünde olduğunu ifade eden Şimşek, çalışanların sistemde kalan kısmının 14 yıldır hizmette olan BES’in katılımcı sayısını yüzde 50 oranında artırdığını ifade ederek bunun bir başarı olduğunu belirtti.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin tanıtımında önemli eksiklikler olduğunu, yanlış tanıtılması sebebi ile negatif algılara mahal verildiğini, bu durumun da cayma oranlarını yükselttiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Şimşek, sistemden ayrılan çalışan vatandaşların önemli bir kısmının da zaten bir bireysel emeklilik sözleşmesine sahip olduğunu kaydetti.

Cömert Destekler Geliyor!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik BES’in iyileştirilmesi adına sistemin yenilikler için hazır olduğunu, katkı payına karşılık olan yüzde 25’lik ödemeye ek olarak yüzde 5 oranında devlet katkısı olduğunu, vergi konusunda teşviklerin hükümet tarafından cömert bir şekilde uygulandığını belirtirken, daha iyi ve daha cezbedici bir otomatik BES için yeniden kurgulama işlemlerinde sona yaklaşıldığını kaydetti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...