FED’de Yaprak Dökümü!

ABD’nin başkanlık seçimleri sonrasında Beyaz Saray’a Donald Trump’ın çıkmasının gündemi sahip olduğu etkiyi yavaş yavaş kaybederken, alevlenen FED Başkanlığı tartışmaları ABD’nin yeni bir gündem oluşturmasına ortam yarattı.

Amerikan Merkez Bankası (FED)’in başkanlığı için ABD Başkanı Donald Trump tarafından kimin gösterileceği konusu uzun zamandır büyük bir merak konusu oldu. Trump, bu hafta içerisinde FED Başkanı için adayının Powell olduğunu açıklaması sonrasında bir yaprak dökümü de New York FED’den geldi.

Dudley Emekliye Ayrılıyor!

2007-2009 döneminde yaşanan küresel ekonomik kriz döneminde ABD’nin mali krizi hızlı bir şekilde atlatması aşamasında önemli bir rol oynayan New York Fed Başkanı William Dudley’in yakın zaman içerisinde emekliliğini açıklaması bekleniyor. Dudley’e yakınlığı ile bilinen bazı kaynaklar, yaşanan ekonomik kriz döneminde elde edilen başarının önemli bir kısmının Dudley’e ait olduğunu ifade ederken, Dudley tarafından hayata geçirilen ekonomik önlemlerin, daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde etki yarattığı ifade ediliyor.

Ekonomik kriz sonrasında New York Fed Başkanlığı’na gelen Dudley, 2009 yılından bu yana geçen süreçte görevini başarı ile devam ettirirken, Dudley’e yakın olan kaynaklar en erken bu hafta içerisinde Dudley’in emeklilik açıklaması yapmasını bekliyor. 2018 yılının bahar ya da yaz döneminde emekli olması beklenen Dudley için bu sürede kadar yerine geçebilecek bir ismin seçilmesi ve atanması için bekleyeceği ifade ediliyor.

Bazı kaynaklar tarafından yapılan açıklamada ise New York Fed Başkanı William Dudley’in yerine yeni bir ismin gelmesini belirleyecek olan komitenin uzun bir süredir oluşturulmuş bir şekilde hazır olduğu ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.