Şirket Kültürü Nedir? Mülakata Hazırlanırken Şirket Kültürü Neden Önemlidir?

Google Haberlere Abone Ol:

Şirket Kültürü Nedir?

İş görüşmesi ya da mülakatı öncesinde, iş başvurusu yaptığınız şirketin şirket kültürünü tanımak; görüşmenizi sizin yönlendirmeniz adına elinize önemli bir koz verecektir. Bir şirketi ne kadar iyi tanırsanız, size sorulacak soruları ve sizden istenecek hizmetleri o kadar net bir şekilde tahmin edebilirsiniz.

Mülakata Hazırlanırken Şirket Kültürü Neden Önemlidir?

Şirket Kültürü Nedir? Mülakata Hazırlanırken Şirket Kültürü Neden Önemlidir? - Mülakata Hazırlanırken Şirket Kültürü Neden Önemlidir
Mülakata Hazırlanırken Şirket Kültürü Neden Önemlidir?

İlk etapta şirket/kurum kültürünün ne olduğu hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmak gerekir. Şirket kültürü, bir şirkette çalışan kişilerin sahip oldukları tüm davranışları yönlendirme adına oluşturulmuş; kalıpların, tutumların, davranış şekillerinin, inançların oluşturduğu bir bütünü simgelemektedir. Bu bağlamda bir şirketin kültürünü tanımak, o şirketin düzenlediği mülakatı başarılı sonuçlandırmak ile hemen hemen aynı kapıya çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Yapı Kredi Dönemsel Gişe Yetkilisi İlanı: 16 Farklı Şehir

Yapılan iş başvurusu sonrasında mülakata davet edilen kişiler, birçok açıdan kendilerini hazırlamaya çalışırlar. Kendilerini beğendirmek ve açık olan pozisyonu kapmak adına geçirilen bu süreçteki hazırlıklar, aslında şirket kültürünü tanımak ile en aza indirgenebilmektedir.

Bir şirketin kültürünü tanımak, o şirket ile gerçekleştirilecek mülakatın en iyi şekilde hayata geçmesine ortam yaratır. Şirket kültürü, şirketin aradığı personel için önemli ipuçları verir. Peki mülakat öncesinde bir şirketin kültürünü anlamak için ne yapmak gerekir?

  • Sosyal Medya Hesaplarına Göz Atın

Şirket Kültürü Nedir? Mülakata Hazırlanırken Şirket Kültürü Neden Önemlidir? - Sosyal Medya Hesaplarına Göz Atın
Sosyal Medya Hesaplarına Göz Atın

Bir kurumun şirket kültürünü anlamak istiyorsanız sosyal medya hesaplarını ziyaret etmeniz size önemli derecede bir bilgi sunacaktır. Sosyal medya paylaşımlarında kullanılan renklerin sahip olduğu enerjiden, metinlerde kullanılan jargona kadar her detay, size kurumun kültürünü net bir şekilde yansıtmaktadır. Örneğin mavi tonlarda bir tanıtım materyali kullanan şirketin eğer jargonu da bir rekabet hissi vermiyorsa, sakin ve sabit ivmeli bir yükseliş hedeflediğini anlayarak, davranışlarınızı buna göre şekillendirebilirsiniz.

  • Gizli Müşteri Olun ya da Müşterileri İle Tanışın

Şirket Kültürü Nedir? Mülakata Hazırlanırken Şirket Kültürü Neden Önemlidir? - Gizli Müşteri Olun ya da Müşterileri İle Tanışın
Gizli Müşteri Olun ya da Müşterileri İle Tanışın

Bir kurumun kültürünü anlamanın en kestirme yolu müşterisi olmaktır. Personelin size yaklaşım şekli, sizinle iletişim kurma çabası, size yardımcı olma yüzdesi, kurumun müşterisine verdiği değerden, hizmet ya da ürünlerine sahip çıkışına kadar birçok konuda bilgi sahibi olmanıza olanak sağlayacaktır.

  • Şikayetlerini İnceleyin

Şirket Kültürü Nedir? Mülakata Hazırlanırken Şirket Kültürü Neden Önemlidir? - ikayetlerini İnceleyin
Şikayetlerini İnceleyin

Şikayetleri iletmek üzerine hazırlanmış internet sitelerinde kurum için yapılan şikayetlere göz atın. Bu şikayetlerin bir kısmı her ne kadar memnuniyetsizliği amaçlamış müşterilerden geliyor olsa da, birçok müşteri tarafından yapılan şikayet ve yapılan şikayetlerin çözülme yüzdesi, kurumun genel başarısı hakkında birçok bilgi edinmenize olanak sağlayacaktır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.