Esnafa Müjde! Vergi İndirimi 1 Ocak’ta!

0

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, vergi konusunda hassasiyet gösterip, vergilerini düzenli bir şekilde ödemekte olan mükelleflere yıllık gelir ya da kurumlar vergisi üzerinden oluşan vergide yüzde 5 oranında indirim uygulamasının 1 Ocak 2018 itibariyle başlayacağını belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, vergisini düzenli ödeyen esnafa müjdeyi verdi. “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile birlikte vergi ödeme konusunda hassasiyet gösterip, düzenli bir şekilde vergi ödeyen mükelleflere indirim sunulacağını kaydetti.

Hazırlanan kanun ile birlikte vergisini düzenli ödeyen esnaf ve sanatkârların kurumlar vergisi ya da yıllık gelir beyannamesi üzerinden yüzde 5 oranında indirim hak edeceğini ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci bu indirimden ticari, zirai ya da mesleki faaliyetler sebebi ile gelir vergisi mükellefi olan esnafların gerekli şartları taşıması halinde faydalanabileceğini ifade etti.

Başlıklar

O Sektörler Kapsam Dışı!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, vergi indirimi konusunda finans sektörü, bankacılık sektörü, sigorta sektörü, reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonlarının kapsam dışı kalacağını, bu sektörlerin bahsi geçen gelir vergisi ve kurumlar vergisi indiriminden faydalanamayacağını belirtti.

1 Milyon TL’den Fazla İndirim!

Bakan Tüfenkci, yüzde 5’i aşmayacak tutarlarda uygulanacak olan vergi indiriminin devlet için toplam maliyetinin 1 milyon Türk Lirası tutarında maliyeti olacağını ifade ederken, Bakanlar Kurulu’nun bu indirim oranını iki katına kadar artırma, sıfıra indirme ve kanuni oran ve tutarına geri döndürme konusunda yetkili olacağını kaydetti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın