Avrupa Merkez Bankası’na Avrupa Birliği’nden Sert Uyarı!

0

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Merkez Bankası’nı bankaların kullandırdığı kötü kredilerin temizlenmesi ile ilgili yapılan zorlama hakkında uyardı.

Bankaları Zorlama Uyarısı

Avrupa Parlamentosu tarafından ECB olarak bilinen Avrupa Merkez Bankası’na uyarı yapıldı. AP’nin yaptığı gündemdeki uyarının konusu ise Avrupa Merkez Bankası’nın, bankalara kullandırdıkları kredilerin kötü olanlarını portföylerinden temizlemeleri ile ilgili yaptığı zorlama oldu.

Avrupa Parlamentosu Ekonomik İşler Komitesi tarafından yapılan açıklama ile ECB’ye uyarı yapıldı. Açıklamada Avrupa Merkez Bankası’nın bankacılık sektörü genelinde bulunan bankaları kredi portföylerinde bulunan kötü kredileri temizlemeleri hakkında zorlayan düzenlemeden vazgeçmesi gerektiği bildirildi.

Daha Önce de Gündeme Gelmişti

Bu konu daha önce de gündeme gelmiş ve Avrupa’daki bankalar tarafından kullandırılan ve şu an portföylerinde bulunan kötü kredilerin 1 trilyon dolara yakın olduğuna dikkat çekilerek Euro Bölgesi dahilinde bu krediler ile ne gibi bir mücadele yolu izlenmesi ile ilgili bankalar arasında fikir ayrılıkları yaşanmıştı. Avrupa Merkez Bankası tarafından banka müşterinin daha önceden kullandığı ve 3 ay süresince ödemesini yapmadığı kötü kredilerde oluşan kayıpların karşılanması için bir zaman çizelgesi hazırlanmış ve bu protestolara sebep olmuştu.

Bu Düzenleme Kanunlar Kapsamında Yapılabilir

ECB’den gelen bu talep Avrupa Birliği kural koyucularını sinirlendirdi. Çünkü bir yandan AB de kötü kredilere çözüm üretilmesi hakkında kendi taslakları üzerinde çalışıyorlardı.

Avrupa Merkez Bankası yöneticilerinden olan Daniele Nouy, geçtiğimiz hafta İsviçre’nin Brüksel kentine giderek aradaki bu anlaşmazlığı çözmeye çalışmış, tasarının ertelenmesi ya da üzerinde düzeltme yapılmasını vaat etmişti. Fakat Avrupa Birliği Parlamentosu adına bir açıklama yapan Robert Gualtieri, ECB’nin yaptığı bu planı tamamen ortadan kaldırması gerektiğini, bankaların hepsini içine alan bu şekilde bir düzenlemenin kabul edilemez olduğunu, bu gibi bir düzenlemenin ancak kanunlar kapsamında yapılabileceğini söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın