PTT’nin 60.000 Personel Açığı Var!

0

Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak, PTT’de 60 bin kişilik yeni personel alımı ihtiyacı olduğunu, 100 bin kişinin yapacağı işi 40 bin kişinin yaptığını belirtti. Budak, PTT’nin artık toplu alımlara başlaması için KPSS şartının kaldırılması gerektiğini kaydetti.

2005 yılından sonraki süreçte PTT’nin önemli bir yapılanma ve atılım içine girdiğini ifade eden Budak, bu durumun personel ihtiyacını da önemli ölçüde artırdığını belirtti. Türkiye’nin her yerinde şubesi bulunan ve toplamda 40 bin kişilik bir istihdam kadrosu bulunan PTT’nin 100 bin çalışanının olması gerektiğini ifade eden Budak, bir kişinin üç kişinin yapması gereken işi yaptığını, gişe memurlarının günde üç yüzde yakın işlem yaptığını, dağıtıcıların bir günde dört beş mahalleye birden yetişmeye çalıştığını ifade etti.

PTT çalışanlarına hem özlük, hem de mali haklarının tamamen verilmesi gerektiğini ifade eden Budak, ilk etapta iş güvencesinin sağlanması gerektiğini ifade etti. Mevut 40 bin personel arasında devlet memuru, sözleşmeli ve taşeron işçilerin yer aldığını kaydeden Budak, ilerleyiş aşamasındaki yavaşlamanın statü farklılıklarından da kaynaklandığını kaydetti.

PTT Kendi Sınavını Yapmalı

Anonim şirkete dönüştürülen kurumlar gibi PTT’nin de artık kendine ait bir sınav yapması gerektiğini ifade eden Budak, KPSS şartının PTT memur alımı aşamasında kaldırılması gerektiğini, alımların liyakata dayalı personel alımı mülakatları ile yapılabileceğini belirtti.

Mülakatsız sistemde yeterlilik şartını sağlamayan kişilerin KPSS’den yüksek puan almış olmaları sebebiyle başarısız olacakları postacılık gibi alanlara yerleştirildiğini ifade eden Budak, bu sorunların çözüme kavuşturulması için PTT’nin kendi mülakatını düzenlemesi gerektiğini, KPSS şartının da kaldırılması gerektiğini belirtti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın