Ana SayfaEkonomi2017 Eylül Sanayi Ciro Endeksi Arttı!

2017 Eylül Sanayi Ciro Endeksi Arttı!
2

-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 eylül dönemine ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi incelendiği zaman, eylül dönemi ile ağustos dönemi kıyaslandığında yüzde 2,8 oranında artış meydana geldi.

Madencilik ve Taş Ocakçılığı Sektörü Endeksi Yüzde 0,6’ya Yükseldi

Sanayinin alt sektör grupları incelendiği zaman, yine 2017 eylül dönemi ile ağustos dönemi kıyaslandığı zaman madencilik ve taş ocakçılığı sektörü ilk sırada yer aldı. Madencilik ve taş ocakçılığı sektörünün endeks değerin yüzde 0,6’ya yükseldiği açıklandı. Bu sektörün devamında ise imalat sanayi sektörü yer aldı. Söz konusu sektörün endeks değeri ise yüzde 2,9’a yükseldi.

Takvim Etkisinden Arındırılmış Toplam Sanayi Ciro Endeksi

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksine bakıldığında ise, geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslama yapıldığında yüzde 32,2 oranında artış meydana geldi.

Sanayinin alt sektör grupları incelendiğinde, söz konusu dönemde madencilik ve taş ocakçılığı sektörünün endeks değeri yüzde 24,7’ye arttı. İmalat ve sanayi sektörünün endeks değerine bakıldığında ise yüzde 32,4’ye arttığı görülmekte.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları incelendiğinde eylül dönemi ile ağustos dönemi kıyaslandığında en fazla artış meydana gelen sermaye malları oldu. Sermaye mallarında söz konusu artış yüzde 9 olarak açıklandı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol