BDDK tarafından hazırlanan “Bankacılık Sektörü Temel Göstergeler Raporu”na göz atıldığında, takibe düşen KOBİ kredilerinin Eylül ayı itibariyle 25 milyar Türk Lirası’na kadar yükseldiği belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından her ay düzenli olarak yayınlanmakta olan “Bankacılık Sektörü Temel Göstergeler Raporu”na göz atıldığında, KOBİ kredilerinde takibe düşen kredi miktarında önemli bir artış yaşandığı ortaya çıkıyor.

2016 yılının son döneminde 421 milyar Türk Lirası tutarında kullandırılan KOBİ kredileri, 2017 yılının Haziran ayı itibariyle 486 milyar Türk Lirası’na, Eylül ayı itibariyle de 498 milyar Türk Lirası’na kadar yükseldi.

En Fazla Krediyi Orta Büyüklükteki KOBİ’ler Kullandı

Bahsi geçen dönem içerisinde en fazla KOBİ kredisini orta büyüklükte olan KOBİ’lerin kullandığı belirtilirken, bu durumun da kredi miktarında yaşanan artışa önemli bir katkı sağladığı, 2014 yılında 157 milyar Türk Lirası olan KOBİ kredisi miktarının 157 milyar Türk Lirası, 2016 yılında 171 milyar Türk Lirası’na yükselmişti.

KOBİ Kredilerinin kullandırılma miktarı Eylül ayı itibariyle 207,3 milyar Türk Lirası seviyesine kadar yükseldi.

Küçük KOBİ’lerin Kredilerinde Değişiklik Yok

BDDK’nın sunduğu raporda küçük derecedeki KOBİ’ler tarafından kullanılan kredilerin 140 milyar Türk Lirası olduğunu, b yıl Haziran ayında bu rakamın 163 milyar Türk Lirası’na çıktığında, Eylül ayında da 163 milyar Türk Lirası’na ulaşıldığı bilgisi paylaşıldı.

2015 yılında takipte olan KOBİ kredilerinin miktarı 48 milyar Türk Lirası olurken, bu rakam 2016 yılında 58 milyar Türk Lirası’na yükselmiş, rakam Haziran ayı itibariyle 63 milyar Türk Lirası’nı görmüş ve Eylül ayında da 63 milyar Türk Lirası olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın