Katılım Bankalarına Ait Pazar Payı Hedefi Yüzde 15!

0

Kuveyt Türk Genel Müdürü tarafından yapılan açıklamaya göre, katılım bankalarının 2025 yılı için pazar payı hedefi yüzde 15 civarına çıkarılacak.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan konu ile alakalı olarak yapmış olduğu bir açıklamasında katılım bankalarının mevcut düzende yüzde 4,8 olan Pazar payının, 2025 yılı itibari ile yüzde 15 civarına ulaştırılması hedefi olduğunu ifade etti. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için de katılım bankalarının hizmet modeli bakımından konvansiyonel bankalara benzemesini istemediklerini de açıklamalarına ekledi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde “İnsani Finans” teması altında düzenlenen Küresel Katılım Finans Zirvesi’nde “İnsani Finans Öncüsü: Katılım Bankacılığı” konulu bir panel gerçekleştirildi. Panel esnasında açıklamalarda bulunan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, katılım bankacılığının çalışmayı, üretmeyi, paylaşmayı, kazanmayı ve bölüşmeyi amaçlayan insani finans siteminin en mühim kullanım alanlarından biri olduğunu dile getirdi.  

İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Ayrıca açıklamalarında, ülke genelindeki katılım bankalarının sektöre yeni girmiş olmaları dahi göz önünde bulundurulmasına rağmen oldukça iddialı hedefleri mevcut bulunduğunu aktaran Ufuk Uyan, şuandaki mevcut düzende yüzde 4,8 olan Pazar payının, 8 yıl içerisinde yüzde 15 civarına çıkarılmasının hedeflendiğini de ifade etti.

Bu hedefe ulaşmak adına katılım bankalarının hizmet modelinin değiştirilmesini istemediklerini dile getiren Uyan, katılım bankalarının etik, ilkeli ve değer odaklı niteliklerini koruyarak konvansiyonel bankalardan ayrı olmaları gerektiğine dikkat çekti.

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş ise konu ile alakalı açıklamasında katılım bankacılığı için yeni ürünlere ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, konvansiyonel ürünlerin haricinde sermaye piyasası ürünlerinin de bankacılık sektörüne girmesi konusundaki düşüncelerini aktardı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın