2000 ve Sonrasında Emekli Olanlar: Bu Haber Sizleri İlgilendiriyor!

0

Anayasa Mahkemesi tarafından alınacak karar sonrasında intibak zammı için onay alınırsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan yaklaşık 5 milyon emekli için yeniden maaş hesaplaması yapılacak!

5 Milyon Emekliyi İlgilendiriyor!

2000 yılında ve sonrasında emekli olan vatandaşlar için intibak zammı adına gözler Anayasa Mahkemesi’ne çevrildi. Anayasa Mahkemesi’nin intibah için onay vermesi halinde yaklaşık 5 milyon emekli vatandaşın aldıkları tekrar hesaplanacak. Bu hesaplama ile birlikte emekli maaşlarına 355 Türk Lirası’na kadar varan artış yapılabilecek.

Yargıtay Olumsuz Karar Vermişti

Anayasa Mahkemesi’nin intibak için onay vermesi halinde maaşlar tekrar hesaplanırken, bu hesaplama esnasında, bir önceki intibak döneminde olduğu gibi 355 Türk Lirası’na kadar varan zamlar gündeme gelecek. Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı tarafından Anayasa Mahkemesi’ne taşınan konu, daha öncesinde Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından haklı bulunsa da Yargıtay’dan ve İdare Mahkemesi’nden olumsuz yanıt almıştı.

İlk İntibakta Zamlar 355 Türk Lirası’nı bulmuştu

Geçtiğimiz yıllarda yapılan ilk intibak ile 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon SSK’lının maaşları tekrar hesaplanırken, bu maaşlar için 50 Türk Lirası ile 355 Türk Lirası arasında bir artış olmuştu. Anayasa Mahkemesi’nin 2000 yılı öncesi için intibak düzenlemesinin yürürlük maddesini iptal etme yönünde bir karar alırsa, vatandaşların tek tek dava açmasına gerek kalmadan yaklaşık 5 milyon emeklinin maaşları yeniden hesaplanacak.

Konu hakkında Anayasa Mahkemesi’nden olumsuz bir yanıt çıkması halinde ise intibak için yargı yolu tamamıyla kapanmış olacak. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın