SGK Başkanı Bağlı: Sağlıkta Batı Avrupa Ülkelerinden Daha İyi Yerdeyiz

0

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, ülke geneli değerlendirme yapıldığı zaman vatandaşların yüzde 99’sundan fazlasının genel sağlık sigortasının bulunduğunu, genel sağlık sigortası kapsamında sağlanan sağlık paketi genişliği ve derinliği incelendiğinde Batı Avrupa ülkelerinden çok daha iyi konumda bulunduğumuzu söyledi.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde tarım işçilerini ziyarette bulunan Bağlı, Türkiye’de son dönemlerde hastanelerde gereksiz yere MR yapıldığını ve bunun da SGK’ya zarar verdiği kapsamında yapılan eleştirilere yanıt olarak ülkenin son yıllarda her açıdan gelişme gösterdiğini, tüm vatandaşlara en iyi hizmetin sunulduğunu söyledi.

Batı Avrupa Ülkelerinden Daha İyi Konumdayız

Sağlıkta Batı Avrupa ülkelerinden çok daha iyi konumda olduğumuzu söyleyen Bağlı, Türkiye kadar düşük maliyet ile bu kadar kolay erişim sağlayan başka ülke bulunmadığını, yurt dışında Türkiye Modeli, Türkiye mucizesi gibi terimlerin kullanıldığını söyledi.

Amaç: İsrafların Önüne Geçmek

Tahlil ve tetkikler kapsamında Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun almış olduğu karar yönünde yersiz tetkik ve tahlillere engel olmak için Sağlık Bakanlığı ile SGK’nın beraber çalışmalarının olduğunu aktaran Bağlı, burada yapılanın asıl amacının sağlığa olan erişime engel olmadan mevcut durumdaki israfların önüne geçebilmek olduğunu söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumlarının dünyanın tüm bölgesinde açık verdiklerini ifade eden Bağlı, sosyal devlet olma yönünde SGK’ların finansa ettiklerini, bu kurumların özel sigortacılık yapmadıklarını, tüm vatandaşlara en iyi hizmet sağlayabilmek adına ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını,  SGK’nın prim topladığını ve bununla da sağlık harcamaları ve emekli maaşını finansa ettiğini, ne kadar zarar edildiğini teknik olarak söylemenin mümkün olmadığını söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın