Ana SayfaGündemHalkbank Emlakbank’a Mı Devrediliyor?

Halkbank Emlakbank’a Mı Devrediliyor?

-

Son günlerde gündeme gelmeye başlayan Halkbank’ın Emlakbank’a devri için BDDK Başkanı Akben’den açıklama geldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Halkbank’ın Emlakbank’a devri konusunda çıkan söylentiler hakkında açıklamalarda bulundu. Yapılan son düzenlemelerin Halkbank ile bir alakasının olmadığını, sadece Yeni Ticaret Kanunu’na uyum sağlanması için yapıldığını ifade eden Akben, Halkbank’ın Emlakbank’a devri gibi bir çalışmanın bulunmadığını ifade etti.

BDDK tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde duyurulan bankaların kısmi bölünmesi konusundaki düzenlemeler sonrasında Halkbank’ın Emlakbank’a devredilmesi konusu gündeme geldi. BDDK tarafından alınan kararda Bankaların Birleşme, Devir, Bölünme ve Hisse Değişimi Hakkında Yönetmelik için yeni versiyon yayınlanmış, bazı durumlarda kısmi bölünmeler için uygulanan şartlarda değişikliğe gidilmişti.

“Bankaların Birleşme, Devir, Bölünme ve Hisse Değişimi Hakkında Yönetmelik”

BDDK tarafından yapılan değişiklikler sonrasında, bir bankanın tüzel kişiliğini sonlandırmak kaydı ile tüm mal varlığını belirli oranlarda bölümlere ayırmak yöntemini izleyerek birden fazla banka, finansal kuruluş ya da anonim şirket devri gerçekleştirilebilecek.

Aynı zamanda bankaların mal varlığının bir bölümünü ya da birden fazla bölümünü bankanın infisah etmesine sebep olmayacak şekilde farklı bir finansal kuruluşa, anonim şirketlere ya da bankaya devredilmesi konusunda, banka ortaklarının devralan şirkette aynı oranda pay sahibi ve hak sahibi olması şartı ile kısmi bölünme işlemi gerçekleştirilebilecek.

Yapılan düzenlemede yer alan bir diğer değişiklik de bankaların sermaye miktarı konusu ile alakalı. Kısmi bölünme aşamasında bankaların sahip oldukları ödenmiş sermaye miktarının kanunda belirtilen asgari sermayeden az olması halinde bankaların arada oluşan farkı tamamlamak için 3 aylık süreye sahip olacaklar.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,367BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler