Ana SayfaGündemDışa Bağımlılık Azalıyor! Doğalgaz Gazlaştırma Tesisi Yıl Sonunda Devreye Girecek!

Dışa Bağımlılık Azalıyor! Doğalgaz Gazlaştırma Tesisi Yıl Sonunda Devreye Girecek!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Hatay Dörtyol ve Saroz Körfezi’nde iki adet yeni FSRU tesisinin 2017 yılı sonunda devreye sokulacağını duyurdu.

Hatay Dörtyol’da ve Saroz Körfezi’nde konumlandırılan iki adet FSRU tesisi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Hatay Dörtyol’da yer alan ve 20 milyon metreküplük günlük gazlaştırma kapasitesine sahip olan FSRU’nun 2017 yılı sonunda faaliyete geçeceğini duyurdu.

FSRU, Yüzer LNG Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Ünitesi olarak adlandırılıyor. Hatay Dörtyol’da inşa edilen FSRU’nun devreye alınması ile birlikte 10 milyar Metreküplük depolama kapasitesine çıkartılacak olan doğalgaz, yıllık tüketimin yüzde 20 seviyesine kadar depolanmış olacak.

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürülüğü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’na ait 2018 yılı bütçe görüşmelerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2018 yılı bütçesi için sunumu gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, hem petrol, hem de doğalgaz için ithalata olan bağımlılığın kontrol altına alınması adına kaynak ve güzergah çeşitlendirilmesi yapılmasının oldukça önemli olduğunu kaydetti. Aynı zamanda bu iki doğal kaynak için rezervlerin belirlenmesi adına arama ve sondaj faaliyetlerinin son gaz artırılması gerektiğini vurgulayan Albayrak, doğalgaz depolama ve FSRU yöntemleri ile doğalgaz arz güvenliğinde de güçlendirme çalışmaları yapıldığını kaydetti.

Doğalgaz çalışmalarında enerji dağıtım güvenliğini en üst düzeye çıkartabilmek adına İzmir Aliağa’da FSRU’nun devreye alındığını hatırlatan Bakan Albayrak, Hatay Dörtyol ve Saroz Körfezi’nde yer alan iki adet FSRU tesisi için çalışmaların devam ettiğini, Hatay Dörtyol FSRU tesisinin yıl sonuna kadar devreye sokulacağını ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.