Merkez Bankası’nın Rezervleri Yüzde 5,2 Büyüdü!

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2017 yılının Ekim ayına dair “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi” verilerini yayınladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2017 yılının Ekim ayında, bir önceki aya oranla sahip olduğu resmi rezerv varlıklarında yüzde 5,2 oranında yükseliş yakaladı. Merkez Bankası’nın sahip olduğu resmi rezerv varlıklar bu yükseliş ile 117,8 milyar Dolar seviyesine kadar ulaşmış oldu.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, bankanın sahip olduğu resmi rezervlerin yaşadığı yükselişte bir önceki aya göre yüzde 5,2 oranında artış sağlayan döviz varlıklarının 94,7 milyar Dolar seviyesine ulaştığı, altın cinsinden olan resmi rezerv varlıkların ise yine bir önceki aya göre yüzde 5,6 oranında değer artışı yaşayarak 21,6 milyar Dolar seviyesine ulaştığının bilgileri paylaşıldı.

Döviz Yükümlülükleri Yüzde 9,3 Büyüdü!

Vadesine 1 yıl ve daha az kalmış olan Merkezi Yönetim Döviz Yükümlülükleri ve Merkez Bankası’nın daha öncesinde belirlenmiş olduğu döviz yükümlülükleri bir önceki aya göre tam yüzde 9,3 oranında artış sağlayarak 12,4 milyar Dolar düzeyine ulaştı. Bu yükümlülükler arasında döviz krediler, menkul kıymetler ve kredi mektuplu döviz tevdiat hesapları yer aldı. Bu tutarın 8,3 milyar Dolar’ını anapara oluştururken, 4,1 milyar Dolar’ı da bahsi geçen krediler için ortaya çıkan faizlerden oluşuyor. 12,4 milyar dolarlık anapara ve faiz toplamının 1 ay içerisinde ödenecek miktarı 1,2 milyar Dolar olurken, 2 ila 3 ay vadesi olanlar 1,5 milyar Dolar’a, 4 ila 12 ay arasında vade süresi olanlar ise 9,7 milyar Dolar’a tekabül ediyor.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, bahsi geçen döviz yükümlülüklerin Hazine garantili olan dış borçlardan ve bankacılık sektörü tarafından oluşturulan döviz ve altın cinsinden olan zorunlu karşılıklar ve akreditiflerden oluştuğu ifade edilirken, bu yükümlülükler de bir önceki aya göre yüzde 2,8 oranında bir artış yaşayarak 65,9 milyar Dolar seviyesine kadar yükseldi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...