Gündem Merkez Bankası'nın Rezervleri Yüzde 5,2 Büyüdü!

Merkez Bankası’nın Rezervleri Yüzde 5,2 Büyüdü!

Son Güncelleme:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2017 yılının Ekim ayına dair “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi” verilerini yayınladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2017 yılının Ekim ayında, bir önceki aya oranla sahip olduğu resmi rezerv varlıklarında yüzde 5,2 oranında yükseliş yakaladı. Merkez Bankası’nın sahip olduğu resmi rezerv varlıklar bu yükseliş ile 117,8 milyar Dolar seviyesine kadar ulaşmış oldu.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, bankanın sahip olduğu resmi rezervlerin yaşadığı yükselişte bir önceki aya göre yüzde 5,2 oranında artış sağlayan döviz varlıklarının 94,7 milyar Dolar seviyesine ulaştığı, altın cinsinden olan resmi rezerv varlıkların ise yine bir önceki aya göre yüzde 5,6 oranında değer artışı yaşayarak 21,6 milyar Dolar seviyesine ulaştığının bilgileri paylaşıldı.

Döviz Yükümlülükleri Yüzde 9,3 Büyüdü!

Vadesine 1 yıl ve daha az kalmış olan Merkezi Yönetim Döviz Yükümlülükleri ve Merkez Bankası’nın daha öncesinde belirlenmiş olduğu döviz yükümlülükleri bir önceki aya göre tam yüzde 9,3 oranında artış sağlayarak 12,4 milyar Dolar düzeyine ulaştı. Bu yükümlülükler arasında döviz krediler, menkul kıymetler ve kredi mektuplu döviz tevdiat hesapları yer aldı. Bu tutarın 8,3 milyar Dolar’ını anapara oluştururken, 4,1 milyar Dolar’ı da bahsi geçen krediler için ortaya çıkan faizlerden oluşuyor. 12,4 milyar dolarlık anapara ve faiz toplamının 1 ay içerisinde ödenecek miktarı 1,2 milyar Dolar olurken, 2 ila 3 ay vadesi olanlar 1,5 milyar Dolar’a, 4 ila 12 ay arasında vade süresi olanlar ise 9,7 milyar Dolar’a tekabül ediyor.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, bahsi geçen döviz yükümlülüklerin Hazine garantili olan dış borçlardan ve bankacılık sektörü tarafından oluşturulan döviz ve altın cinsinden olan zorunlu karşılıklar ve akreditiflerden oluştuğu ifade edilirken, bu yükümlülükler de bir önceki aya göre yüzde 2,8 oranında bir artış yaşayarak 65,9 milyar Dolar seviyesine kadar yükseldi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,136BeğenenlerBeğen
7,243TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler