Ana SayfaGündemMTV Değişiklikleri TBMM'den Onay Aldı!

MTV Değişiklikleri TBMM’den Onay Aldı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Uzun zamandır gündemde olan, ilk etapta yüzde 40 olarak açıklanıp, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile düşürülen MTV zammı TBMM’de kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” bugün yapılan oylamada kabul edildi. Kabul edilen torba yasa tasarısı ile birlikte MTV oranlarında yapılacak değişiklik kesinleşerek yürürlüğe girdi.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nda Neler Değişti?

TBMM tarafından onaylanması dahilinde MTV Kanunu’na eklenen yeni maddede; taşıtın teslim tarihi, ilk iktisabı ve ithalinde hesaplanmakta olan ÖTV hariç KDV matrahı için taşıt değeri tanımlaması gerçekleşecek. Eklenen bu maddeye sayesinde vergilendirme ölçütleri için de taşıt değeri baz alınacak.

Taşıt değeri belirlenmesi ile birlikte uygulanan bir diğer yenilik; 1.300 CC altında motor hacminin altında bir hacme sahip olan araçlar için yüzde 15 oran belirlenmesi ve 1.300 cc motor hacminin üstünde bir hacme sahip olan araçlar için de yüzde 25 oranında yeniden değerleme uygulaması gerçekleştirecek.

Yapılan bu değişiklik ile birlikte; MTV ödemeleri 1.300 CC ve daha düşük motor hacmine sahip olan araçların fiyatları 40 bin Türk Lirası’nı aşmaması halinde 3 yaşına kadar olan araçlar için 743 Türk Lirası, 40 bin Türk Lirası ile 70 bin Türk Lirası aralığında olanlar için 817 Türk Lirası, fiyatı 70 bin Türk Lirası’nı aşan araçlar için ise 892 Türk Lirası olarak uygulanacak. Eğer araçların motor hacmi 1.300 CC ile 1.600 CC aralığında olursa; ayn sıralamada 40 bin Türk Lirası’na kadar olanlar için bin 294 Türk Lirası, 40 bin ile 70 bin Türk Lirası arasında olanlar için bin 423 Türk Lirası, 70 binden pahalı olan araçlar için ise bin 553 Türk Lirası olarak uygulanacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.