MTV Değişiklikleri TBMM’den Onay Aldı!

Google Haberlere Abone Ol:

Uzun zamandır gündemde olan, ilk etapta yüzde 40 olarak açıklanıp, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile düşürülen MTV zammı TBMM’de kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” bugün yapılan oylamada kabul edildi. Kabul edilen torba yasa tasarısı ile birlikte MTV oranlarında yapılacak değişiklik kesinleşerek yürürlüğe girdi.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nda Neler Değişti?

TBMM tarafından onaylanması dahilinde MTV Kanunu’na eklenen yeni maddede; taşıtın teslim tarihi, ilk iktisabı ve ithalinde hesaplanmakta olan ÖTV hariç KDV matrahı için taşıt değeri tanımlaması gerçekleşecek. Eklenen bu maddeye sayesinde vergilendirme ölçütleri için de taşıt değeri baz alınacak.

Taşıt değeri belirlenmesi ile birlikte uygulanan bir diğer yenilik; 1.300 CC altında motor hacminin altında bir hacme sahip olan araçlar için yüzde 15 oran belirlenmesi ve 1.300 cc motor hacminin üstünde bir hacme sahip olan araçlar için de yüzde 25 oranında yeniden değerleme uygulaması gerçekleştirecek.

Yapılan bu değişiklik ile birlikte; MTV ödemeleri 1.300 CC ve daha düşük motor hacmine sahip olan araçların fiyatları 40 bin Türk Lirası’nı aşmaması halinde 3 yaşına kadar olan araçlar için 743 Türk Lirası, 40 bin Türk Lirası ile 70 bin Türk Lirası aralığında olanlar için 817 Türk Lirası, fiyatı 70 bin Türk Lirası’nı aşan araçlar için ise 892 Türk Lirası olarak uygulanacak. Eğer araçların motor hacmi 1.300 CC ile 1.600 CC aralığında olursa; ayn sıralamada 40 bin Türk Lirası’na kadar olanlar için bin 294 Türk Lirası, 40 bin ile 70 bin Türk Lirası arasında olanlar için bin 423 Türk Lirası, 70 binden pahalı olan araçlar için ise bin 553 Türk Lirası olarak uygulanacak.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.