Anasayfa Gündem Kasım’da Karşılık Çek Sayısı Düştü, İbraz Edilen Çek Tutarı Yükseldi!

Kasım’da Karşılık Çek Sayısı Düştü, İbraz Edilen Çek Tutarı Yükseldi!

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, 2017 yılı Kasım ayına dair çek verilerini yayınladı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, bu yılın Kasım ayında, bir önceki yılın kasım ayına oranla yüzde 50 oranda bir karşılıksız çek sayısı düşüşü yaşandığını açıkladı. Çek sayısında yaşanan bu düşüşe ek olarak, çeklerin karşılığı olan tutar ise 48 milyar Türk Lirası’nı geçmiş durumda.

Karşılıksız Çıkan Çek Sayısı Yarı Yarıya Düştü!

TBB Risk Merkezi tarafından yapılan bilgi paylaşımına göre 2017 yılı Kasım ayı içerisinde karşılıksız çıkan çek sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 49,62 oranında düşüş sağladı. Karşılıksız çıkan çek sayısı 24 bin 601 adete gerilerken, bu rakam bir önceki yılın aynı döneminde 48 bin 833 adet olarak kayıtlarda yer alıyordu.

Kasım ayı verileri, bu yılın Ekim ayı verileri ile karşılaştırıldığında ise karşılıksız çıkan çek sayısında yaşanan azalma yüzde 32,46 olarak kayıtlara geçti. Ekim ayında karşılıksız çıkan çek sayısı 36 bin 426 adetti.

İbraz Edilen Çek Miktarı 11 Milyar TL’ye Yakın Yükseldi!

TBB Risk Merkezi’nin yayınladığı verilere göre Kasım ayı içerisinde tam 1 milyon 290 bin adet çek ibrazı gerçekleştirildi. Bir önceki yıl bu rakam 1 milyon 360 bin olarak kayıtlarda yer alırken, bu rakamda da düşüş olması dikkatlerden kaçmadı. Lakin ibraz edilen çeklerin sahip olduu karşılık değerde de önemli bir artış yaşandı. Bir önceki yılın Kasım ayı içerisinde ibraz edilen çeklerin toplam miktarı 37 milyar 840 milyon Türk Lirası olarak kayıtlarda yer alırken, bu rakam, bu yıl 48 milyar 790 milyon Türk Lirası’na kadar yükseldi.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

three × four =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,768BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,052TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,568TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler