ÖSYM’den Ek Süre Müjdesi!

Google Haberlere Abone Ol:

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, sınav esnasında okuyucu talebinde bulunmamış ve görme bozukluk derecesi yüzde 25 oranında ve daha üzerinde olan adaylar için 2018 yılı itibariyle ek süre verilmesi yönünde karar alındığını açıkladı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) her yıl milyonlarca genci sınava tabii tutuyor. Oldukça farklı alanlarda sınavlar gerçekleştiren, sınavlardan alınan puanlara göre de gerekli yerleştirmeleri yapan ÖSYM, yeni bir karara imza atarak tüm sınavlarda adayların ek süre talep etmesini ve bu ek sürelerin sınav sonuna eklenerek adaylara tanınmasını onayladı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer tarafından yapılan açıklamada; sınav esnasında yanında okuyucu bir kişi talebinde bulunmayan ve görme bozukluğu derecesi yüzde 25 ve üzerinde olan adayların 2018 yılı itibariyle gerçekleştirilecek olan sınavlarda ek süre verilmesi yönünde karar alındığını belirtti. ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından bu kararın alındığını ifade eden Prof. Dr. Özer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın temsilcileri, akademisyenler, görme engelli vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden “Az Gören Adaylar İçin Ek Süre Uygulaması Değerlendirme Komisyonu” oluşturulduğunu, bu komisyon sayesinde de yeni kararın hizmete sunulduğunu ifade etti.

Kurulan komisyon tarafından gerçekleştirilen çalışmaların tamamlandığını, bir rapor hazırlandığını ifade eden Prof. Dr. Özer, soru kitapçığını kendi başına okuyabilecek durumda olan, bu sebeple de sınav esnasında bir okuyucu talep etmeyen, aynı zamanda engelli sağlık kurulu tarafından hazırlanan raporda; görme sistemi, göz hastalıkları gibi sebepler neticesinde görme oranı yüzde 25 ve üzerinde olan, bu raporunu da ÖSYM’ye bildiren adaylar için 2018 yılı itibariyle ek süre uygulaması gerçekleştirilecek.

Alınan bu karar doğrultusunda soru sayısının 60 sorudan az olduğu sınavlarda adaylara 20 dakika, soru sayısının 60 sorudan çok olduğu sınavlarda ise adaylara 30 dakika ek süre hakkı tanınacak. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...