ÖSYM’den Ek Süre Müjdesi!

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, sınav esnasında okuyucu talebinde bulunmamış ve görme bozukluk derecesi yüzde 25 oranında ve daha üzerinde olan adaylar için 2018 yılı itibariyle ek süre verilmesi yönünde karar alındığını açıkladı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, sınav esnasında okuyucu talebinde bulunmamış ve görme bozukluk derecesi yüzde 25 oranında ve daha üzerinde olan adaylar için 2018 yılı itibariyle ek süre verilmesi yönünde karar alındığını açıkladı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) her yıl milyonlarca genci sınava tabii tutuyor. Oldukça farklı alanlarda sınavlar gerçekleştiren, sınavlardan alınan puanlara göre de gerekli yerleştirmeleri yapan ÖSYM, yeni bir karara imza atarak tüm sınavlarda adayların ek süre talep etmesini ve bu ek sürelerin sınav sonuna eklenerek adaylara tanınmasını onayladı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer tarafından yapılan açıklamada; sınav esnasında yanında okuyucu bir kişi talebinde bulunmayan ve görme bozukluğu derecesi yüzde 25 ve üzerinde olan adayların 2018 yılı itibariyle gerçekleştirilecek olan sınavlarda ek süre verilmesi yönünde karar alındığını belirtti. ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından bu kararın alındığını ifade eden Prof. Dr. Özer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın temsilcileri, akademisyenler, görme engelli vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden “Az Gören Adaylar İçin Ek Süre Uygulaması Değerlendirme Komisyonu” oluşturulduğunu, bu komisyon sayesinde de yeni kararın hizmete sunulduğunu ifade etti.

Kurulan komisyon tarafından gerçekleştirilen çalışmaların tamamlandığını, bir rapor hazırlandığını ifade eden Prof. Dr. Özer, soru kitapçığını kendi başına okuyabilecek durumda olan, bu sebeple de sınav esnasında bir okuyucu talep etmeyen, aynı zamanda engelli sağlık kurulu tarafından hazırlanan raporda; görme sistemi, göz hastalıkları gibi sebepler neticesinde görme oranı yüzde 25 ve üzerinde olan, bu raporunu da ÖSYM’ye bildiren adaylar için 2018 yılı itibariyle ek süre uygulaması gerçekleştirilecek.

Alınan bu karar doğrultusunda soru sayısının 60 sorudan az olduğu sınavlarda adaylara 20 dakika, soru sayısının 60 sorudan çok olduğu sınavlarda ise adaylara 30 dakika ek süre hakkı tanınacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.