Borsa İstanbul Yükseliş Eğilimini Yeni Güne Taşıdı!

0

Borsa İstanbul güne kazançlı bir başlangıç yaptı. Açılış saatleri itibariyle Borsa İstanbul’da yaşanan değer kazancı yüzde 0,64 oranında gerçekleşti.

Bir önceki günü yükseliş ile kapatan Borsa İstanbul, güne kazançlı bir başlangıç yaptı. Başlangıcın hemen sonrasında yüzde 0,64’lük bir yükseliş yaşayan Borsa İstanbul 674,14 puanlık bir yükselme yaşadı. Dünki kapanışını 105 bin barajını aşarak gerçekleştiren BIST 100 Endeksi, bugünki yükselme eşliğinde 105 bin 889,01 puan seviyesine kadar yükseldi.

Açılış sonrasında yükselme eğilimini devam ettiren BIST 100 Endeksi’nde bankacılık endeksinin değeri yüzde 0,94 oranında artarken, holding endeksi de yüzde 0,47 oranında bir artış sağladı. Tüm sektör endeksleri arasında güne yükseliş etkisi hakim olurken, geçen zaman diliminde en fazla artış sağlayan endeks yüzde 1,03 oranında yükselme gösteren ticaret sektörü endeksi oldu.

Dün, Avrupa Borsaları’nın genelinde hakim olan pozitif seyir ve döviz kurlarında yaşanan önemli düşüşlerin yarattığı yükselme etkisi ile birlikte Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi alış ağırlıklı bir seyir izlemiş, günü kazançlı kapatmıştı. Yüzde 1,60 oranında geçen haftanın son işlem gününe göre yükselen BIST 100 Endeksi, dünü yüzde 1,60 oranında değer kazancı yaşayıp, 105 bin 214,87 puan seviyesinden tamamlamıştı.

Piyasalar Hangi Verileri Takip Edecek?

Ekonomistler tarafından yapılan açıklamalarda yurt içinde BIST 100 Endeksi üzerinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak 2018 yılı Para ve Kur Politikası Raporu’nun etkili olacağı, yurt dışında ise Avrupa ve ABD için hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verilerinin yakından takip edileceğini ifade etti. Analistler, teknik bakımdan BIST 100 Endeksi için 105 bin 500 seviyesinin ve 106 bin 400 seviyesinin direnç konumu olduğunu, 103 bin 500 seviyesinin de destek konumu olduğunu ifade etti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın