Merkez Bankası 14 Aralık’ta Faizi Yükseltecek Mi?

Dünyaca ünlü değerleme kuruluşları olan Nomura ve Morgan Stanley, Merkez Bankası tarafından 14 Aralık tarihinde gerçekleşecek olan Para Politikası Kurulu Toplantısı’nda, fonlama maliyetini yükseltme kararının geleceği bekleniyor.

Dünyaca ünlü değerleme kuruluşları olan Nomura ve Morgan Stanley, Merkez Bankası tarafından 14 Aralık tarihinde gerçekleşecek olan Para Politikası Kurulu Toplantısı’nda, fonlama maliyetini yükseltme kararının geleceği bekleniyor.

Enflasyon, 2003 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Enflasyonda yaşanan bu yükseliş birçok sektörü direk ve dolaylı olarak etkiledi. Global düzeyde önemli konumda bulunan Nomura ve Morgan Stanley ise Merkez Bankası tarafından 14 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu Toplantısı’ndan fonlanma maliyeti için yükseltme kararının çıkacağı tahmin ediliyor.

3 Olası Senaryo

Morgan Stanley cephesinden yapılan açıklamada, Merkez Bankası’nın Aralık ayı toplantısında faiz için 75 baz puanlık bir artırma ön görüldüğü ifade edildi. Önümüzdeki 10 günlük süreçte Türk Lirası’nın büyük bir değer kazancı yaşamaması halinde bu tahminin geçerli olacağını ifade eden şirket, üç farklı senaryo üzerinde çalışıyor. Bu senaryolardan ilki Merkez Bankası’nın herhangi bir değişiklik yapmaması. Talep koşullarındaki bu yumuşamanın önümüzdeki 4 aylık süreçte güçlü bir baz etkisi ile birleştireceğinin ve enflasyonun düşüş sürecine yardımcı olacağını ön gören Merkez Bankası, bu uygulamayı devreye sokabilir.

Merkez Bankası’nın atacağı adımlar arasında ikinci senaryo ise geç likidite penceresi faizini 75 baz puan yukarı çekmek olacak. Bu uygulamada gecelik fonlama ve haftalık repo faizleri yüzde 9,25 ve yüzde 8 seviyelerinde tutulabilecek. Stanley’in üzerinde çalıştığı üçüncü senaryoda ise Merkez Bankası’nın geç likidite penceresi faizini 200 ila 300 baz puan aralığında yükseltmek var. Bu senaryoda TÜFE’nin kısa vadede düşeceği, reel politika faizine yer açılacağı öngörülürken, Merkez Bankası’nın bu adımdan uzak duracağı görüşüne yer veriliyor.

Nomura cephesinden yapılan açıklamada ise ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin 100 baz puan civarında bir artış sağlaması, bu rakam ile birlikte Türk Lirası’nın rotasının Merkez Bankası’nın köşeye sıkışmaması halinde herhangi bir ek artırım beklenilmediği ifade edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.