Nakdi Krediler 2017’de Yükseldi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bu yılın ilk 10 ayına dair kredi miktarları hakkında açıklamada bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bu yılın ilk 10 ayına dair kredi miktarları hakkında açıklamada bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından açıklanan bilgilere göre, 2017 yılının ilk 10 aylık sürecinde, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 24,6 oranında daha fazla nakdi kredi temin edildiği ifade edildi. Nakdi kredilerin üç sektör haricinde tüm sektörlerde arttığını ifade eden BDDK, bu kredilerin 2,1 trilyon Türk Lirası seviyesine ulaştığını, geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakamın 1 trilyon 691 milyar 674 milyon 150 bin Türk Lirası düzeyinde olduğunu ifade etti.

En Çok Yükselme Balıkçılık Sektöründe Oldu!

2017 yılının Ocak – Ekim döneminde kullanılan nakdi krediler, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 24,6 oranında artış sağlarken, en fazla kredi temin edilen sektör yüzde 17,9’luk pay ile imalat sanayisi sektörünün olduğu ifade edildi. İkinci sırada yüzde 15,9 oranında paya sahip olan toptan ve perakende sektörü yer alırken, bu iki sektör için verilen nakdi kredilerin toplam payı da yüzde 33,9’a tekabül etti. Oranlar miktara çevrildiğinde ise imalat sanayisinin temin ettiği nakdi kredi miktarı 378 milyar 264,1 milyon Türk Lirası olurken, toptan ve perakende sektörü için verilen kredi miktarı da 335 milyar 956,5 milyon Türk Lirası’na ulaştı.

En fazla artış sağlayan sektör ise, bir önceki yıla göre temin ettiği kredileri yüzde 56,2 oranında artıran balıkçılık sektörü oldu. Balıkçılık sektörüne bu yılın on aylık diliminde verilen kredi miktarı 2 milyar 39 milyon 526 bin Türk Lirası’na ulaştı. En fazla artış sağlayan ikinci sektör yüzde 41,3 ile emlak komisyon, kiralama ve işletmecilik faaliyetleri olurken, bu sektörün temin ettiği toplam kredi miktarı da 110 milyar 912 milyon 366 bin Türk Lirası’na ulaşmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.