Ana SayfaEkonomiKonut Sektöründe Kayıp Vergi Problemi 2 Milyar Dolar!

Konut Sektöründe Kayıp Vergi Problemi 2 Milyar Dolar!
K

-

Türkiye’de her yıl 160 milyar dolarlık konut satışı yapılmasına rağmen, vergilendirilen kısmı sadece 110 milyar Dolar’a tekabül ediyor. Bu durum, yıllık 2 milyar dolarlık vergi kaybını da beraberinde getiriyor.

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, Türkiye’deki konut satışları ve vergilendirme aşaması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yıllık bazda 160 milyar Dolarlık bir konut satışı yapıldığını dile getiren Taş, bu rakamın vergilendirilen kısmının 110 milyar Dolar olduğunu, aradaki 50 milyar dolarlık kısmın kayıp olarak nitelendirildiğini, bu kısmın da yaklaşık 2 milyar Dolar verginin kaybolmasına ortam yarattığını ifade etti.

Türkiye’de her yıl açıklanan konut satışı rakamlarının, aslında satış aşamasında ifade edilen rakamlardan oluştuğunu dile getiren Taş, bu rakamın aslında 160 milyar Dolar olduğunu, noter işlemleri esnasında bildirilen rakamların toplamının 110 milyar Dolar’a ulaştığını, beyan edilmeyen 50 milyar Dolarlık satış sebebi ile 2 milyar dolara yakın bir vergi kaybının ortaya çıktığını ifade etti.

Çözüm: Dubai Modeli

Vergi kaybını en aza indirmenin yöntemi olarak Dubai modelini önerdiklerini dile getiren Taş, bu model de her tapuya bir adet ID numarası verildiğini, alıcıların ve satıcıların ortak bir platformda yer aldığını, alıcıların emlak firmalarının reyting oranlarını görebildiğini, bölgede gerçekleşen diğer satışlar hakkında fiyat bilgisi sahibi olduğunu, satın alma aşamasında paranın devlete yatırıldığını, yatırılan paranın komisyon kısmının emlakçıya, tapu harçlarının devlete ve kalan paranın da satıcıya ödendiğini ifade etti.

Rakam olarak açıklanan konut ihtiyacı rakamının 600 bin olduğunu ifade eden Taş, bu rakamın içerisinde iş yeri, arsa, ofis, dükkan, hastane gibi konut dışı mülk satışlarının dahil edilmediğini, bu mülklerin yıllık satış rakamının Türkiye için 1 milyon adetten fazla olduğunu ifade etti. Satılan konutların 45 milyar Dolarlık bölümünün sıfır ve markalı konutlardan oluştuğunu dile getiren Taş, ikinci el konutların satışlarında Türkiye genelindeki rakamın da 65 milyar Dolar civarında olduğunu aktardı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol