Ana SayfaGündemReformlar Yatırım Bankalarının Kârlılığını Tehlikeye Sokacak!

Reformlar Yatırım Bankalarının Kârlılığını Tehlikeye Sokacak!
R

-

Avrupalı yatırım bankalarının yılda 4,4 milyar dolarlık kayıp yaşamaya başlaması, 3 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan reformlara bağlı!

Bankacılık sektöründe analiz hizmeti sağlayan Coalition şirketi, 3 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe alınacak olan mali reformlar yüzünden, Avrupalı yatırım bankalarının yıllık gelirlerinin yüzde 2,6’lık oranda bir düşüşe geçebileceğini işaret etti. MiFID II adı verilen reform paketi ile Avrupa piyasalarının daha şeffaf hale getirilmesi ve yatırımcılara sunulan desteklerin güçlendirilmesi hedeflenirken, aynı zamanda Avrupa bankaları için de kârlılık oranları riske ediliyor.

Bankalar Reformların Etkileriyle Başa Çıkabilecek Güçte

Bankacılık analiz şirketi Coalition tarafından yapılan araştırmada, Avrupa bankalarının uygulanacak olan bu reformlar yüzünden ortaya çıkabilecek kârlılık düşüşü ile başa çıkabileceği ifade edilirken, bu raporun, 25 adetten fazla olan yatırım bankası üzerinde yaratacağı etki için gerçekleştirilen tahminlere dayandırılarak yapıldı. Uygulanacak olan MiFID II reformlarının, en fazla tahvil piyasalarına etki yaratacağını ifade eden Coalition, tahvil gelirlerinde yüzde 1,1’lik bir düşüşün, reformların yürürlüğe girmesi ile baş gösterebileceğini ifade ediyor.

Açıklanan rapor ve uygulanacak reform hakkında görüşlerini paylaşan Coalition Araştırma Direktörü Eric Li, MiFID II’nin sektörü olumsuz olarak etkilemesine rağmen, Coalition raporuna göre bu etkinin yönetilebilir bir durumda olacağını, çok olumsuz bir tablonun ortada olmadığını, bankacılık gelirlerinde yaşanabilecek gerilemelerin 12 ve 24 aylık süreçte yaşanabileceğini, bu süreç içerisinde bankaların hizmetleri için yeni bir piyasa fiyatlanmasının da mümkün olduğunu ifade etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol