Ana SayfaGündemReformlar Yatırım Bankalarının Kârlılığını Tehlikeye Sokacak!

Reformlar Yatırım Bankalarının Kârlılığını Tehlikeye Sokacak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Avrupalı yatırım bankalarının yılda 4,4 milyar dolarlık kayıp yaşamaya başlaması, 3 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan reformlara bağlı!

Bankacılık sektöründe analiz hizmeti sağlayan Coalition şirketi, 3 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe alınacak olan mali reformlar yüzünden, Avrupalı yatırım bankalarının yıllık gelirlerinin yüzde 2,6’lık oranda bir düşüşe geçebileceğini işaret etti. MiFID II adı verilen reform paketi ile Avrupa piyasalarının daha şeffaf hale getirilmesi ve yatırımcılara sunulan desteklerin güçlendirilmesi hedeflenirken, aynı zamanda Avrupa bankaları için de kârlılık oranları riske ediliyor.

Bankalar Reformların Etkileriyle Başa Çıkabilecek Güçte

Bankacılık analiz şirketi Coalition tarafından yapılan araştırmada, Avrupa bankalarının uygulanacak olan bu reformlar yüzünden ortaya çıkabilecek kârlılık düşüşü ile başa çıkabileceği ifade edilirken, bu raporun, 25 adetten fazla olan yatırım bankası üzerinde yaratacağı etki için gerçekleştirilen tahminlere dayandırılarak yapıldı. Uygulanacak olan MiFID II reformlarının, en fazla tahvil piyasalarına etki yaratacağını ifade eden Coalition, tahvil gelirlerinde yüzde 1,1’lik bir düşüşün, reformların yürürlüğe girmesi ile baş gösterebileceğini ifade ediyor.

Açıklanan rapor ve uygulanacak reform hakkında görüşlerini paylaşan Coalition Araştırma Direktörü Eric Li, MiFID II’nin sektörü olumsuz olarak etkilemesine rağmen, Coalition raporuna göre bu etkinin yönetilebilir bir durumda olacağını, çok olumsuz bir tablonun ortada olmadığını, bankacılık gelirlerinde yaşanabilecek gerilemelerin 12 ve 24 aylık süreçte yaşanabileceğini, bu süreç içerisinde bankaların hizmetleri için yeni bir piyasa fiyatlanmasının da mümkün olduğunu ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.