Ana SayfaSigortaAraç Sahipleri Dikkat! Trafik Sigortalarına Yüzde 5+5 Zam Geliyor!

Araç Sahipleri Dikkat! Trafik Sigortalarına Yüzde 5+5 Zam Geliyor!

-

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş sebebi ile yedek parça fiyatlarının mesnetsiz yükselmesi ve geçtiğimiz aylarda baş gösteren dolu felaketi sebebi ile mali problemler içine düşen sigorta sektörü, trafik sigortasına yeni bir düzenlemenin kapısını aralıyor.

2015 yılında adeta rekor düzeye ulaşan Zorunlu Trafik Sigortası fiyatlarına, bu yılın Nisan ayı itibariyle bir tavan fiyat uygulaması getirilmişti. Maksimum fiyat olarak dört yıl üst üste kaza yapmayan sürücülerin yer aldığı yedinci basamakta İstanbul’da 470 Türk Lirası tutarında tavan fiyat uygulaması yapılırken, bu rakam diğer şehirler için 444 Türk Lirası olarak belirlenmişti.

Enflasyona karşı sektörün direncini koruyabilmek adına ilk etapta aylık yüzde 1 oranında zam yapmaya başlayan sigorta şirketleri, Eylül ayı itibariyle zam oranını yüzde 1,5 civarına çıkartmıştı. Ortalama tavan fiyatı, Nisan ayından bu döneme kadar yapılan enflasyon zamları sebebi ile yüzde 10 oranında artış sağlamış oldu. İyi sürücüler için İstanbul’da uygulanan zam 47,0 Türk Lirası olurken, Türkiye genelinde de 44,4 Türk Lirası artarak 488 Türk Lirası ve 517 Türk Lirası sınırına dayanmış oldu.

Yeni Yılda Yüzde 5+5 Zam!

Sigorta sektörü tarafından Zorunlu Trafik Sigortası’na yapılan zamlar bununla da sınırlı kalmadı. Yedek parça fiyatlarının döviz kurları sebebi ile yükselmesi ve İstanbul’da son dönemlerde yaşanan dolu ve sel felâketleri sebebiyle fiyatların yükselmesi, sigorta sektörünü oldukça zor durumda bıraktı. Yaşanan felaketlerin maddi boyutu sigorta sektörü için 520 milyon Türk Lirası’na mal olurken, yeni yılda tavan fiyatların yüzde 5 oranında artırılması bekleniyor.

Günümüzde 550 Türk Lirası seviyesinde bulunan İstanbul için iyi sürücü tavan fiyat uygulaması, gelecek zam ile birlikte yüzde 5 yükselerek 577,5 Türk Lirası’na ulaşacak. Uygulanacak olan bu yüzde 5’lik zam sonrasında sigorta sektörü yılın ikinci yarısı itibariyle bir yüzde 5’lik zam daha yapmayı planlıyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler