Ana SayfaEkonomiBüyüme Rakamları Sürdürülebilir Mi? İngiliz Gazetesi Değerlendirdi!

Büyüme Rakamları Sürdürülebilir Mi? İngiliz Gazetesi Değerlendirdi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

İngiliz gazetesi Financial Times, Türkiye’nin üçüncü çeyrek dönemde elde ettiği yüzde 11,1’lik büyüme oranının sürdürülebilir olup olmadığını değerlendirdi.

İngiltere’nin ünlü ekonomi yayınları arasında yer alan Financial Times, Türkiye’nin bu yılın üçüncü çeyrek döneminde elde ettiği yüzde 11,1’lik büyüme oranını değerlendirdi. Birçok ekonomistin görüşlerine yer verildiği haberde, Türkiye’nin büyüme oranının ne kadar sürdürülebilir olduğu tartışıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu başdanışmanı olan Hatice Karahan, Financial Times’a yaptığı açıklamada Türkiye’nin zorlu geçirdiği 2016 yılı sonrasında elde ettiği bu büyüme oranının, Türk ekonomisinin toparlanmasının bir göstergesi olduğunu, yatırımların Türkiye’ye geri döndüğünü ifade etti.

Karahan aynı zamanda Türkiye’nin ithal enerji alanında sahip olduğu bağımlılığı en aza indirgeyecek yeni stratejilere sahip olduğunu, bu alanda çalışmaların devam ettiğini ifade ederken, bazı sektörler için de ek teşvik planlarının gündemde olduğunu aktardı.

OHAL Önemli Bir Etken

Gazetede yer alan haberde birçok uzmanın Türkiye’nin büyüme oranlarını ne denli sürdürebileceğini sorguladığı ifade edildi. Nomura Yatırım Bankası’nın ekonomistleri arasında yer alan İnan Demir’in yaptığı açıklamada, Türkiye’nin büyüme yapısının oldukça dengesiz olduğu ifade edilirken, büyümenin krediler ile yönlendirildiğini, kredi büyümesinin çok büyük olması sebebi ile yurtiçi talebin arttığını, bunun da ekonomi için en büyük dengesizliklerden bir tanesi olduğunu ifade etti.

Global Source Partners ekonomisti Atilla Yeşilada ise özel sektör tarafından yapılan yatırımların geçmiş dönemde çok düşük olduğunu, yeni dönemde ise hızlı bir şekilde yukarı yönlü hareket ettiğini, bu sayede yükselişlerin gündeme geldiğini ifade ederken, iş dünyasının halen daha OHAL’i atlatamadığını kaydetti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.