Büyüme Rakamları Sürdürülebilir Mi? İngiliz Gazetesi Değerlendirdi!

Google Haberlere Abone Ol:

İngiliz gazetesi Financial Times, Türkiye’nin üçüncü çeyrek dönemde elde ettiği yüzde 11,1’lik büyüme oranının sürdürülebilir olup olmadığını değerlendirdi.

İngiltere’nin ünlü ekonomi yayınları arasında yer alan Financial Times, Türkiye’nin bu yılın üçüncü çeyrek döneminde elde ettiği yüzde 11,1’lik büyüme oranını değerlendirdi. Birçok ekonomistin görüşlerine yer verildiği haberde, Türkiye’nin büyüme oranının ne kadar sürdürülebilir olduğu tartışıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu başdanışmanı olan Hatice Karahan, Financial Times’a yaptığı açıklamada Türkiye’nin zorlu geçirdiği 2016 yılı sonrasında elde ettiği bu büyüme oranının, Türk ekonomisinin toparlanmasının bir göstergesi olduğunu, yatırımların Türkiye’ye geri döndüğünü ifade etti.

Karahan aynı zamanda Türkiye’nin ithal enerji alanında sahip olduğu bağımlılığı en aza indirgeyecek yeni stratejilere sahip olduğunu, bu alanda çalışmaların devam ettiğini ifade ederken, bazı sektörler için de ek teşvik planlarının gündemde olduğunu aktardı.

OHAL Önemli Bir Etken

Gazetede yer alan haberde birçok uzmanın Türkiye’nin büyüme oranlarını ne denli sürdürebileceğini sorguladığı ifade edildi. Nomura Yatırım Bankası’nın ekonomistleri arasında yer alan İnan Demir’in yaptığı açıklamada, Türkiye’nin büyüme yapısının oldukça dengesiz olduğu ifade edilirken, büyümenin krediler ile yönlendirildiğini, kredi büyümesinin çok büyük olması sebebi ile yurtiçi talebin arttığını, bunun da ekonomi için en büyük dengesizliklerden bir tanesi olduğunu ifade etti.

Global Source Partners ekonomisti Atilla Yeşilada ise özel sektör tarafından yapılan yatırımların geçmiş dönemde çok düşük olduğunu, yeni dönemde ise hızlı bir şekilde yukarı yönlü hareket ettiğini, bu sayede yükselişlerin gündeme geldiğini ifade ederken, iş dünyasının halen daha OHAL’i atlatamadığını kaydetti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.