Ana SayfaEkonomiBüyüme Rakamları Sürdürülebilir Mi? İngiliz Gazetesi Değerlendirdi!

Büyüme Rakamları Sürdürülebilir Mi? İngiliz Gazetesi Değerlendirdi!
B

-

İngiliz gazetesi Financial Times, Türkiye’nin üçüncü çeyrek dönemde elde ettiği yüzde 11,1’lik büyüme oranının sürdürülebilir olup olmadığını değerlendirdi.

İngiltere’nin ünlü ekonomi yayınları arasında yer alan Financial Times, Türkiye’nin bu yılın üçüncü çeyrek döneminde elde ettiği yüzde 11,1’lik büyüme oranını değerlendirdi. Birçok ekonomistin görüşlerine yer verildiği haberde, Türkiye’nin büyüme oranının ne kadar sürdürülebilir olduğu tartışıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu başdanışmanı olan Hatice Karahan, Financial Times’a yaptığı açıklamada Türkiye’nin zorlu geçirdiği 2016 yılı sonrasında elde ettiği bu büyüme oranının, Türk ekonomisinin toparlanmasının bir göstergesi olduğunu, yatırımların Türkiye’ye geri döndüğünü ifade etti.

Karahan aynı zamanda Türkiye’nin ithal enerji alanında sahip olduğu bağımlılığı en aza indirgeyecek yeni stratejilere sahip olduğunu, bu alanda çalışmaların devam ettiğini ifade ederken, bazı sektörler için de ek teşvik planlarının gündemde olduğunu aktardı.

OHAL Önemli Bir Etken

Gazetede yer alan haberde birçok uzmanın Türkiye’nin büyüme oranlarını ne denli sürdürebileceğini sorguladığı ifade edildi. Nomura Yatırım Bankası’nın ekonomistleri arasında yer alan İnan Demir’in yaptığı açıklamada, Türkiye’nin büyüme yapısının oldukça dengesiz olduğu ifade edilirken, büyümenin krediler ile yönlendirildiğini, kredi büyümesinin çok büyük olması sebebi ile yurtiçi talebin arttığını, bunun da ekonomi için en büyük dengesizliklerden bir tanesi olduğunu ifade etti.

Global Source Partners ekonomisti Atilla Yeşilada ise özel sektör tarafından yapılan yatırımların geçmiş dönemde çok düşük olduğunu, yeni dönemde ise hızlı bir şekilde yukarı yönlü hareket ettiğini, bu sayede yükselişlerin gündeme geldiğini ifade ederken, iş dünyasının halen daha OHAL’i atlatamadığını kaydetti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol