Türkiye’de GES Yatırımlarına İlgi Artıyor!

0

Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini değerlendirmek isteyen girişimci bireyler, güneş enerjisi santrali kurma çabalarına hız kazandırdı.

Özellikle de ülkemizdeki güneşlenme sayısının çok daha fazla olduğu illerde, yani Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep gibi Güneydoğu Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya ve çevresindeki illerde güneş enerjisi yatırımları hız kazanmaya başladı.

Hükümetin Destekleri ile GES Kurulu Gücü Yükseldi!

2016 yılında güneş enerjisi santrali (GES) kurulu gücü 800 megavat gücündeydi. Hükümetin, yatırımlara verdiği destekler sonucunda bu yılın ocak ayı ile ekim ayları arasında GES’in kurulu gücü 2 bin megavatın üzerine çıktı. Bin 42 olan lisansız güneş enerjisi santrali sayısı da bu yıl 2 bin 422’ye çıktı.

Aktacir: Yatırımcılar Hızlı Santral Kuruyor!

Harran Üniversitesi (HRÜ) GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği (YENEV) Merkezi Müdürü Doç. Dr. Azmi Aktacir konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.  Ülkemizde güneş enerjisinden yararlanma oranında her geçen gün artış meydana geldiğini ifade eden Aktacir, yatırımcıların güneş enerjisinden kazanç elde edebileceklerini anladıklarını, böylelikle de santrallerin kurulmaya başlandığını, santral kurulmaların ülkemizde hızlandığını söyledi.

Aktacir: Hükümet Alım Garantisi Veriyor, Gelir Her Sene Artış Gösterir!

Yenilenebilir enerji alanında elde edilen kolaylıkların da yatırımların artmasına yardımcı olduğunu söyleyen Aktacir, hükümetin lisanssız güneş enerjisi santrallerinde üretilen 1 kilovat hacmindeki elektriğe 10 yıllık dönemde 13,3 Cent değerinde alım garantisi verdiğini, alım garantisinin dolar bazlı gerçekleştiğini, bu nedenle de üretilen birim elektrik miktarına elde edilen gelirin her sene artış göstereceğini öngördüğünü ifade etti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın