Türkiye’de GES Yatırımlarına İlgi Artıyor!

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini değerlendirmek isteyen girişimci bireyler, güneş enerjisi santrali kurma çabalarına hız kazandırdı.

Özellikle de ülkemizdeki güneşlenme sayısının çok daha fazla olduğu illerde, yani Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep gibi Güneydoğu Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya ve çevresindeki illerde güneş enerjisi yatırımları hız kazanmaya başladı.

Hükümetin Destekleri ile GES Kurulu Gücü Yükseldi!

2016 yılında güneş enerjisi santrali (GES) kurulu gücü 800 megavat gücündeydi. Hükümetin, yatırımlara verdiği destekler sonucunda bu yılın ocak ayı ile ekim ayları arasında GES’in kurulu gücü 2 bin megavatın üzerine çıktı. Bin 42 olan lisansız güneş enerjisi santrali sayısı da bu yıl 2 bin 422’ye çıktı.

Aktacir: Yatırımcılar Hızlı Santral Kuruyor!

Harran Üniversitesi (HRÜ) GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği (YENEV) Merkezi Müdürü Doç. Dr. Azmi Aktacir konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.  Ülkemizde güneş enerjisinden yararlanma oranında her geçen gün artış meydana geldiğini ifade eden Aktacir, yatırımcıların güneş enerjisinden kazanç elde edebileceklerini anladıklarını, böylelikle de santrallerin kurulmaya başlandığını, santral kurulmaların ülkemizde hızlandığını söyledi.

Aktacir: Hükümet Alım Garantisi Veriyor, Gelir Her Sene Artış Gösterir!

Yenilenebilir enerji alanında elde edilen kolaylıkların da yatırımların artmasına yardımcı olduğunu söyleyen Aktacir, hükümetin lisanssız güneş enerjisi santrallerinde üretilen 1 kilovat hacmindeki elektriğe 10 yıllık dönemde 13,3 Cent değerinde alım garantisi verdiğini, alım garantisinin dolar bazlı gerçekleştiğini, bu nedenle de üretilen birim elektrik miktarına elde edilen gelirin her sene artış göstereceğini öngördüğünü ifade etti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...