Liseye Geçiş İle İlgili Detaylar Açıklandı! Kayıt Önceliği Öğrencilerin Tercih Sırasına Verilecek

0

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni liseye giriş sistemi ile ilgili ayrıntıları açıkladı.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi milletvekillerine dün sunum yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sınavsız mahalli kayıtların Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Liselerinin tümünü kapsayacağını söyledi.

Her Bölgede Her Okuldan En Az 9 Tane Olacak!

Liselerin yakın mahallelerinden öğrenci alacakları şekilde il ve ilçe müdürlüleri tarafından öğrenci adreslerinin ve ortaokul bazlı gruplandırmaların oluşturulduğunu söyleyen Yılmaz, Eğitim ve Kayıt Bölgelerinin oluşturulduğunu, her bölgede her okul türünden en az 9 tana olacağını, öğrencilerin zorunlu olarak 5 tercih yapacaklarını, ortaokul 8. sınıfta eğitim gören 1 milyon 192 bin öğrenciden 1 milyon 80 bin öğrenci sınavsız olarak, 110 bin öğrencinin ise sınav ile yerleşeceğini söyledi.

Haziran dönemi öncesinde eğitim bölgeleri, e-okul aracılığı hem velilere hem de öğrencilere sunulacağını söyleyen Yılmaz, tercihlerin yapılması sonrasında da kayıt bilgilerinin duyurulacağını, mahalli kayıt alan okullarda öğrenim görecek öğrencilerin ikamet ettikleri eğitim bölgelerinde yer alan liselere nakillerini alabileceklerini söyledi.

Kayıtların ilanları yapıldıktan sonra boş kontenjanlar ek yerleştirme için ayrıca ilan edileceğini söyleyen Yılmaz, yine aynı yöntemler ile tercihlerin alınıp yerleştirmelerin yapılacağını söyledi.

TEOG sonuçlarına göre liselere giden ve halihazırda liselerde eğitim alan öğrencilerin ise yerleştikleri taban puana göre nakil başvurularının yapılabilineceğini söyleyen Yılmaz, öğrencilerin haziran döneminde lise tercihlerini yapacaklarını, sınavsız yerleşeceklerin ise e-okul sistemi üzerinden işlemlerini gerçekleştireceklerini, her öğrencinin 9 okuldan kesin olarak 5 tercih yapması gerektiğini söyledi.

Kayıt Önceliği Öğrencilerin Tercih Sırasına Verilecek

Yerleştirme kayıt önceliğinde ilk sırada öğrencilerin tercih sırası, sonrasında ise evine olan yakınlığı ve mezun olan ortaokula olan yakınlığın baza alınacağını söyleyen Yılmaz, hiçbir öğrencinin yerleşememe gibi durumunun söz konusu olmayacağını söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın