Ana SayfaGündemTemel Yeterlilik Testi Örnek Kitapçığı Yayınlandı!

Temel Yeterlilik Testi Örnek Kitapçığı Yayınlandı!
T

-

ÖSYM tarafından bu yıl ilk defa uygulanacak Temel Yeterlilik Testi (TYT) için örnek soru kitapçığı yayınlandı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı kapsamında ilk defa uygulanacak olan Temel Yeterlililk Testi’nin örnek kitapçığını yayınlanırken, kitapçıkta önceki yıllarda düzenlenen ALES, YÖS ve SAT’ta sorulan sorular yer aldık.

Soru hazırlama aşaması için yeterli zaman bulunmadığını ifade eden ÖSYM yetkilileri, TYT’nin örnek soru kitapçığında eski soruları kullandı. Acele bir şekilde hazırlandığı ifade edilen soru kitapçığı, adaylar için de büyük soru işaretlerinin habericisi oldu.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, TYT için PISA, SAT gibi uluslararası düzeyde önemli konumda bulunan sınavlar ile örtüşen yanlar olduğuna dikkat çekerken, TYT’nin de bir referans sınav olarak kabul görmesi yönünde hedef benimsediklerini ifade etti. Sınavlarda sunulan soruların tamamının kurum tarafından hazırlandığını vurgulayan Özer, ÖSYM’nin sahip olduğu deneyimlerin adaptasyon sürecini kolaylaştıracağını, yeni yaklaşımı en net şekilde yansıtabilmek adına yoğun bir tempo ile çalışmalara devam ettiklerini ifade etti.

Yeni Soru Hazırlamaya Vakit Yok!

Yayınlanan kitapçık içerisinde yer alan soruların, önceki yıllarda ALES, YÖS ve SAT’ta soruların sorulardan alındığı belirtilirken, yeni sorular için yeterli vaktin bulunmaması sebebi ile bu uygulamaya gidildiği ifade edildi. Sorular üzerinde inceleme yapan uzmanlar, soruların bazılarında birkaç tane rakamın, bazılarında da birkaç kelimenin değiştirilerek sunulduğunu ifade etti.

Uzmanlar, aynı zamanda TYT’nin belirli bir standarda oturması için birkaç yıllık uygulama süresine ihtiyacı olduğunu, en güzel sonuçların birkaç yıl sonra elde edilebileceğini, bu süreçte ÖSYM’nin ciddi bir tempoda çalışmalarını devam ettirmesi gerektiğini ifade etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol