Emekli aylığı alan vatandaşlar, yanlış hesaplama yapılması sebebi ile aylığının kesilmesi ve borç ile karşı karşıya kalınması gibi durumlar ile karşılaşabiliyorlar. Bu durum için önemli bir düzenleme yapılırken, artık aylıkların kesilmemesi de gündeme geldi!

Emekli vatandaşların emekli olmaları aşamasında yanlış hesap yapılmış olması gerekçesiyle emekli maaşları kesilen ve devamında da bir borç ile karşı karşıya kalanlar için önemli bir düzenleme yapıldı. Yapılan bir düzenleme sonrasıdna eksik günler için borçlanma, destek priminin dikkate alınması gibi durumlar söz konusu olurken, vatandaşların mağduriyetlerini en aza indirgeyebilmek adına aylık kesintileri de ortadan kaldırılacak.

Emekli vatandaşların bahsi geçen sebepler doğrultusunda emekli aylığının kesintiye uğraması işlemleri hakkında gerçekleştirilen düzenleme sonrasında eksik günler için borçlanma, destek priminin dikkate alınması ve bu durumların söz konusu olmaması halinde de isteğe bağlı olarak eksik prim tamamlama uygulaması sisteme konulacak.

Emekli Aylığı Kesilenler De Faydalanabilecek!

Yapılan bu düzenleme sayesinde, emekli aylığı kesilen vatandaşlar da bu düzenlemeden faydalanabilecekler. Vatandaşlar, hatalı işlemler sebebi ile bu zamana kadar yaşadıkları mağduriyetleri giderebilmek, çözüme kavuşturmak, eksik prim tutarlarının tamamlanarak düzenli aylık almaya devam etmesi yönünde yapılan bu düzenlemeden fayda sağlayabilecekler.

Emekli aylığı riskte olan vatandaşlara üç farklı seçenek sunulacak. Bu seçeneklerden bir tanesi askerlik, doğum, yurtdışı borçlanma haklarına bakılarak geçerli olacak. Bu durumdan faydalanabilecek adaylar, asgari ücret üzerinden prim ödeyerek eksik günlerini tamamlayabilecek. İkinci durumda ise borçlanma hakkı olmayan ve borçlanmaya rağmen eksik günleri olan emekliler için, emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödemeleri talep edilerek, bir işte çalışmaya devam etmiş olmaları halinde eksik günlerine sayılacak.

Bu iki kolaylıktan da faydalanamayacak pozisyonda olan emekliler için de sigortalı ya da tarım sigortalısı primi üzerinden isteğe bağlı olarak ödeme imkânı tanınacak.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın