Ana SayfaGündem2017'de Faizi Düşüren Tek Kurum Eximbank!

2017’de Faizi Düşüren Tek Kurum Eximbank!
2

-

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Eximbank olarak faizlerde düşüş yapan Türkiye’deki tek finans kuruluşu olduklarını dile getirdi.

Türkiye Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, 2017 yılında Eximbank’ın elde ettiği performans ve bu performansın 2018 yılına dair yansımaları hakkındaki değerlendirmelerini ve öngörülerini paylaştı. 1 Aralık tarihi itibariyle ihracat gerçekleştiren şirketlerin, kur riski yönetimi aşamasında döviz vadeli işlemleri için start verdiklerini ifade eden Yıldırım, Eximbank olarak 2011 yılından bu yana opsiyon işlemleri gerçekleştirdiklerini, bu işlemlerde belirli bir prim ödemesinin yapılması sebebi ile ihracatçıların buna pek sıcak bakmadığını, Forward işlemlerinin opsiyon işlemlerine nazaran daha kolay olduğunu, kâr amacı gütmeden, KOBİ’lere bu hizmeti sunacaklarını ifade etti.

2018 Hedefi Sektörün Yüzde 27’si!

2017 yılı içerisinde özellikle ihracatçılara sağlanan finansman konusunda değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, 2016 yılı içerisinde ihracatçılara hem kredi, hem de sigorta olarak toplamda 33 milyar Dolar’lık destek sunduklarını hatırlatırken, bu rakamın bu yılın Kasım ayı itibariyle 35 milyar Dolar’ı geçtiğini kaydetti. Yıl sonuna kadar hedeflerinin 40 milyar Dolar’a yaklaşmak olduğunu kaydeden Yıldırım, 2018 yılı için belirlenen hedefin de 46 milyar Dolar olduğunu, bu hedefin yaklaşık yüzde 15’lik bir büyümeye tekabül ettiğini, Türkiye’de ihracatın 2016’nın sonu itibariyle yüzde 23’üne, bugün itibariyle de yüzde 25’ine destek sunduklarını kaydetti.

Türk firmaları tarafından gerçekleştirilen ihracatın 2018 yılında yüzde 27’sine destek sunmayı hedeflediklerini dile getiren Yıldırım, bu yıl içerisinde 3,7 milyar Dolarlık kaynak temini gerçekleştirdiklerini, elde edilen fonlar sayesinde maliyetleri aşağı çektiklerini ve bu maliyet düşüşünü de Ağustos ayı itibariyle ihracatçılara yansıttıklarını kaydetti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol