Ana Sayfa Sigorta Trafikteki Sigortasız Araç Sayısı Arttı! Devlet 256 Milyon TL Ödeme Yaptı!

Trafikteki Sigortasız Araç Sayısı Arttı! Devlet 256 Milyon TL Ödeme Yaptı!

-

Trafikteki araç sayısı 22 milyonun üzerine çıktı. Zorunlu trafik sigortası olan araç sayısı 14,1 milyon olurken, kaskolu araç sayısı ise 4,4 milyonda kaldı. 2016’ya oranla sigortası olmayan araç sayısından ise 1,6 milyonluk artış söz konusu oldu.

Trafiğe çıkan araç sayısı her geçen artış gösteriyor. Ancak bu artışa rağmen trafik sigortası olmayan araç sayısı günden güne düşüyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, geçen yılın kasım dönemindeki araç sayısı 21 milyon. Bu yılın aynı döneminde bu rakam 22 milyonun üzerine çıktı. Fakat trafik sigortası olan araç sayısı 14,8 milyondan 14,1 milyona kadar düşüş gösterdi. Trafik sigortası olmayan araç sayısı ise 7,9 milyona çıktı. Yani trafikteki araçların toplamının yüzde 35’inde sigorta yok. Sigortalılık oranının en fazla düşüş gösterdiği araç grupları içinde ise otomobil, otobüs ve kamyonet yer aldı.

Devlet Güvence Hesabından 256 Milyon TL Ödeme Yaptı!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Online sigorta satış platformu Koalay’ın Ülke Yöneticisi Bradley Du Chenne,  sigortasız araç sayısında artışın nedeni olarak trafik sigortası fiyatlarının son zamanlarda artması olduğunu söyledi. En son yapılan MTV zammı sonrasında trafikteki sigortası olmayan araç sayısında geçen yıla göre 1,6 milyonluk artış meydana geldiğini söyleyen Bradley Du Chenne, bu artış ile birlikte rakamın 7,9 milyona çıktığını, trafikteki kaskolu araç sayısının ise yüzde 22’ye tekabül ettiğini söyledi. Türkiye’de meydana gelen kazaların yüzde 84’lük kısmının maddi hasar ile sonuçlandığı varsayıldığı zaman trafik sigortası ve kasko olmadan yola çıkmanın önemli ölçütte finansal sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Bradley Du Chenne, sigortasız araçların yapmış oldukları kazalarda zarar gören vatandaşların sigorta güvencesinden yararlanamaması ve bedeni zararların giderilmesi kapsamında devletin Güvence Hesabında bu yıl 265 milyon TL ödeme yaptığını, söz konusu ödemenin ise sigortası olmayan araç sahibinin kusurlu bulunması halinde o kişiden alındığını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,422BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,419TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler