Ana SayfaSigortaTrafikteki Sigortasız Araç Sayısı Arttı! Devlet 256 Milyon TL Ödeme Yaptı!

Trafikteki Sigortasız Araç Sayısı Arttı! Devlet 256 Milyon TL Ödeme Yaptı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Trafikteki araç sayısı 22 milyonun üzerine çıktı. Zorunlu trafik sigortası olan araç sayısı 14,1 milyon olurken, kaskolu araç sayısı ise 4,4 milyonda kaldı. 2016’ya oranla sigortası olmayan araç sayısından ise 1,6 milyonluk artış söz konusu oldu.

Trafiğe çıkan araç sayısı her geçen artış gösteriyor. Ancak bu artışa rağmen trafik sigortası olmayan araç sayısı günden güne düşüyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, geçen yılın kasım dönemindeki araç sayısı 21 milyon. Bu yılın aynı döneminde bu rakam 22 milyonun üzerine çıktı. Fakat trafik sigortası olan araç sayısı 14,8 milyondan 14,1 milyona kadar düşüş gösterdi. Trafik sigortası olmayan araç sayısı ise 7,9 milyona çıktı. Yani trafikteki araçların toplamının yüzde 35’inde sigorta yok. Sigortalılık oranının en fazla düşüş gösterdiği araç grupları içinde ise otomobil, otobüs ve kamyonet yer aldı.

Devlet Güvence Hesabından 256 Milyon TL Ödeme Yaptı!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Online sigorta satış platformu Koalay’ın Ülke Yöneticisi Bradley Du Chenne,  sigortasız araç sayısında artışın nedeni olarak trafik sigortası fiyatlarının son zamanlarda artması olduğunu söyledi. En son yapılan MTV zammı sonrasında trafikteki sigortası olmayan araç sayısında geçen yıla göre 1,6 milyonluk artış meydana geldiğini söyleyen Bradley Du Chenne, bu artış ile birlikte rakamın 7,9 milyona çıktığını, trafikteki kaskolu araç sayısının ise yüzde 22’ye tekabül ettiğini söyledi. Türkiye’de meydana gelen kazaların yüzde 84’lük kısmının maddi hasar ile sonuçlandığı varsayıldığı zaman trafik sigortası ve kasko olmadan yola çıkmanın önemli ölçütte finansal sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Bradley Du Chenne, sigortasız araçların yapmış oldukları kazalarda zarar gören vatandaşların sigorta güvencesinden yararlanamaması ve bedeni zararların giderilmesi kapsamında devletin Güvence Hesabında bu yıl 265 milyon TL ödeme yaptığını, söz konusu ödemenin ise sigortası olmayan araç sahibinin kusurlu bulunması halinde o kişiden alındığını söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.