Ana SayfaGündemAvrupa'da Saatlik İş Gücü Maliyeti Yükseldi!

Avrupa’da Saatlik İş Gücü Maliyeti Yükseldi!
A

-

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 2017’nin 3. çeyrek dönemine ait iş gücü maliyetlerine ilişkin verilerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi’nde bu yılın üçüncü çeyrek döneminde saatlik gücü maliyeti geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 oranında, Avrupa Birliği’nde ise yüzde 2,1 oranında artış gösterdi.Euro Bölgesi’nde 2. çeyrek döneminde iş gücü maliyetleri yüzde 1,8 oranında artmıştı.

İşçilik maliyetlerinin ana bileşenleri ise maaş ve ücretler ile birlikte ücret dışı maliyetlerden oluştu.  Euro Bölgesi’nde saatlik maaş ücretler 3. çeyrek dönemde geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığı zaman yüzde 1,6 oranında, ücret dışı maliyetler ise yüzde 1,5 oranında artış gösterdi. Yine aynı dönemlerin karşılaştırılması yapıldığı zaman söz konusu bölgede saatlik iş gücü maliyetleri, hem hizmetler sektörü hem de inşaat sektöründe yüzde 2,1 oranında, sanayi sektöründe ise yüzde 1,5 oranında artış gösterdi.

AB’nin İş Gücü Maliyetleri Yükseldi!

28 ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nde iş gücü maliyetleri verilerinde ise bu yılın üçüncü çeyrek döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,1 oranında yükseldiği açıklandı. Avrupa Birliği’nde saatlik maaş ve ücretler söz konusu dönemde geçen yıla göre yüzde 2,1 oranında, ücret dışı maliyetler ise yüzde 2,3 oranında yükseldi. Saatlik işçi maliyetleri hizmetler sektöründe yüzde 2,6 oranında, sanayi sektöründe yüzde 2 oranında, inşaat sektöründe ise yüzde 2,5 oranında arttı.

Romanya İlk Sırada!

Aynı dönemde ekonomi genelinde saatlik işçi maliyetlerinde yıllık bazda en fazla artış meydana gelen ise Romanya oldu. Romanya’daki söz konusu artış yüzde 16,5’e tekabül etti. Bunun takibinde ise yüzde 12,6 ile Macaristan, yüzde 10,7 ile de Bulgaristan yer aldı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,349TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol