İki Ülke Arasındaki Ticarette Para Birimi Değişiyor!

Google Haberlere Abone Ol:

Pakistan, Çin ile arasındaki ticarette ABD doları kullanmak yerine artık yuan kullanmak istediği açıklandı.

İngilizce yayım yapana Dawn gazetesinde yer alan habere göre, Pakistan artık Çin ile yaptığı ticarette ABD doları kullanmayacak. Bunun yerine iki ülke arasındaki ticarette yuan kullanılacak. Yine yayımlanan habere göre iki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen sene 13,8 milyar dolar değerine kadar çıkmıştı.

Pakistan Yurtiçinde Rupiyi Kullanmaya Devam Edecek!

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre ise, Pakistan ile Çin arasındaki ekonomik ilişkilerin planlanması ve uygulanmasından sorumlu olan İçişleri Bakanı Ahsan İkbal, söz konusu öneriyi hem Pakistan hem de Çin için uzun vadeli olacak şekilde ekonomik kalkınma işbirliği planı kapsamında tartıştıklarını, konunun masaya yatırıldığını söyledi. İkbal açıklamalarında ayrıca, Pakistan’un rupiyi yurtiçinde kullanmasını sürdüreceğini ifade etti.

Uzun vadeli plan, demiryolları ile karayolları bağlantıları, enerji sektörü, ticaret, sanayi parkları, turizm, bilgi alt yapısı, yoksulluğun minimum seviyeye düşürülmesi olmak üzere iki ülke arasındaki temel işbirliğin alanlarını kapsamaktadır.  Ayrıca, Pakistan ile Çin arasındaki ekonomik ortaklığın ise en az 2030 senesine kadar uzatan Çin Pakistan Ekonomik Koridoru olarak bilinen projede çalışılacağı ilk defa belirtildi.

Çin, Avrupa, Afrika ve Asya’daki 60’dan fazla ülkede yeni bir deniz ve karar ticareti rotası belirlemek kapsamındaki Kuşak ve Yol Girişimi’nin parçasında yer alan Çin Pakistan Ekonomi Koridoru’nun finanse etmek amacı ile Pakistan’a 57 milyar dolar değerinde yatırım yapacağını taahhüt etti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.