Sosyal Koruma Yardımları Arttı! 335 Milyar Lira Harcandı!

Google Haberlere Abone Ol:

Sosyal korumaya yapılan yardımlarda artış gözlemlendi. Bu artış ile 334 milyar 751 milyon liraya çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yılın Sosyal Koruma İstatistik verilerini açıkladı.

Açıklanan veriler 2015 yılı ile karşılaştırıldığı zaman yüzde 19,5 oranında artış gösterdi. Bu artış ile sosyal koruma için yapılan harcama tutarı 334 milyar 751 milyon liraya yükseldi. Söz konusu harcamanın yüzde 98,3’lük kısmı yani 328 milyar 917 milyon liralık kısmı sosyal koruma yardımları oluşturdu.

En Büyük Payı Emekli ve Yaşlılar Yapılan Yardımlar Aldı

Yapılan koruma yardımlarının en büyük payı ise emekli ve yaşlılar için yapıldı. Emekli ve yaşlılar için yapılan koruma yardımlarının tutarı 162 milyar 140 milyon liraya tekabül etti.

Sosyal Koruma harcamalarının GSYH içindeki payı ise geçen sene yüzde 12,8 olarak açıklandı. Söz konusu oran bu sene ise yüzde 12,6 olarak açıklandı.

Risk ve ihtiyaç grupları bazında yapılan incelemelere bakıldığı zaman, emekli ve yaşlılar için yapılan harcamaların yüzde 6,2 ile en yüksek paya sahip olduğu açıklandı. Bunun takibinde ise hastalık ve sağlık bakım harcamaları yer aldı. Hastalık ve sağlık bakım harcamalarının toplamdaki payı ise yüzde 3,5 olarak açıklandı. Bunun takibinde de yüzde 1,5 ile dul ve yetimler için yapılan harcamalar bulundu. Sosyal koruma yardımlarının yüzde 8,4’lük kısmı ise şartlı olacak verildi.  Şartlı olarak verilen yardımların içindeki en büyük paya sahip olan ise engelli ve malül yardımları oldu. Engelli ve mamül yardımlarının toplamın içindeki payı ise yüzde 32,1’e tekabül etti. Bunun takibinde ise yüzde 31,9 ile aile ve çocuk yardımları, sonrasında ise yüzde 17,2 ile de hastalık ve sağlık bakım yardımları yer aldı.

Yüzde 40’ı Devlet Tarafından Karşılandı!

Sosyal koruma gelirlerinin yüzde 40,7’lik kısmı ise devlet tarafından sağlandı. Yüzde 27,7’lik kısmı işveren sosyal katkıları, yüzde 26,5’lik kısmı ise vatandaşlar tarafından yapılan sosyal katkılar oldu.

12,8 Milyon Kişi Maaş Alıyor

Ülkemizde sosyal korumaya ilişkin olarak maaş alan kişi sayısı ise 2015 yılında 12 milyon 536 bindi. 2016’da bu rakam yüzde 2,3 oranında yükseldi ve 12 milyon 829 bin olarak açıklandı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.