Ana SayfaGündemE-Ticaret Siteleri Dikkat! Bakan Uyardı!

E-Ticaret Siteleri Dikkat! Bakan Uyardı!

-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, e-ticaret sitelerine uyarıda bulundu. Bakan Tüfenkci, e-ticaret sitelerinin 31 Aralık 2017 tarihine kadar ETBİS’e kayıt yaptırmaları gerektiğini hatırlattı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı açıklamada, idari bir yaptırım ile karşı karşıya kalınmaması adına tüm e-ticaret sitelerinin 31 Aralık 2017 tarihine kadar Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS)’e kayıtlarını tamamlamaları gerektiğini ifade etti.

Bildirim Yapmayana İdari Para Cezası!

Gümrük ve Ticaret Bakanı tarafından yapılan bu uyarıya göre, 1 Aralık 2017 tarihinde hizmete açılan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS)’e tüm e-ticaret sitelerinin 31 Aralık 2017 tarihine kadar kayıt yaptırmaları gerektiği, kayıtlarını yaptırmayan ve bildirim yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüm e-ticaret sitelerine 5 bin Türk Lirası ile 20 bin Türk Lirası aralığında değişen idari para cezası uygulaması yapılacağı ifade edildi.

Kayıt dışı ticaretin önüne geçebilmek adına hayata geçirilen ETBİS sisteminin önemini vurgulayan Bakan Tüfenkci, kayıtlarını yaptırmayanlara idari para cezasının uygulanacağını ifade etti. Gelecek dönem içerisinde faaliyete yeni başlayacak olan gerçek veya tüzel kişilerin, faaliyetlerini başlamadan önce ETBİS’e kayıt olmaları gerektiği, kayıt esnasında internet sitesi, mobil site ya da mobil uygulamaları ETBİS vasıtası ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bildireceklerini, bildirmeyenler ve bildirimde bulunmayan işletmeler için de tespit işlemi gerçekleştirilmesi sonrasında bakanlık tarafından idari para cezası gerçekleştirilip, gerekli görülen bilgiler ile birlikte ETBİS’ten yayınlanıp, vatandaşların bilgilenmesi sağlanacağını ifade etti.

ETBİS sistemi sayesinde e-ticaret sitelerine ait istatistik verilerinin oluşturulabileceğini ifade eden Bakan Tüfenkci, sitelerin internet adresi, ticaret unvanı ve MERSİS numarası gibi bilgilerinin de ETBİS sisteminden rahatlıkla erişilebileceğini ifade etti. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,367BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler