Ana Sayfa Ekonomi Vergi İndirimi 1 Ocak’ta Yürürlüğe Giriyor!

Vergi İndirimi 1 Ocak’ta Yürürlüğe Giriyor!

-

Maliye Bakanlığı 2017 yılının başında başlattığı uyumlu vergi mükellefleri için uygulanacak ayrıcalıklar için çalışmasının sonuna geldi. 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle vergilerini düzenli ödeyen mükelleflere yüzde 5 oranında vergi indirimi uygulanacak.

Maliye bakanlığı tarafından vergisini düzenli ödeyen mükelleflere indirim uygulaması getirildi. Uygulama 1 Ocak 2018 tarihinde başlayacak. Gerekli usul ve esasların yer aldığı Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği’ne göre 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle ticari, zirai ya da mesleki faaliyetlerden elde edilen kazançlar için ödenmekte olan, gelir vergisi mükellefi olanlar için finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler, sigorta ve reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonları hariç olmak üzere kurumlar vergisi mükellefleri olan kurum ve kuruluşlar tarafından ödenmekte olan vergilerin, düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi halinde, yıllık beyannameleri üzerinden hesaplanan vergilerin yüzde 5’lik kısmı indirim olarak sayılacak.

Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi İçin Geçerli Olacak!

Gelir vergisi ödeyen ve ödemelerini düzenli yapan her mükellefin faydalanacağı bu uygulamada, kurumlar vergisi ödeyen mükellefler için bazı düzenlemeler var. Bu düzenlemelere göre; kurumlar vergisi mükellefi olan ve finans sektöründe, bankacılık sektöründe faaliyet göstermeyen, sigorta veya reasürans şirketi olmayan, emeklilik şirketi olmayan ve emeklilik yatırım fonu olmayan tüm kurumlar vergisi mükellefleri, her yıl, yıllık bazda beyan ettikleri kurumlar vergisinin yüzde 5’i kadar indirimi, vergilerini düzenli ödemeleri halinde faydalanabilecekler.

Yapılacak olan vergi indirimi için de yine Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bir üst sınır yer alıyor. Bu üst sınır, yüzde 5’lik indirim tutarının 1 milyon Türk Lirası’nı aşmayacak şekilde hesaplanmasını gerektiriyor. Yani yıllık vergi beyanının yüzde 5’i 1 milyon Türk Lirası’nı geçiyor olsa da, uygulanacak olan vergi indirimi 1 milyon Türk Lirası ile sınırlı kalacak.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,423BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,418TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler