Ana SayfaEkonomiVergi İndirimi 1 Ocak’ta Yürürlüğe Giriyor!

Vergi İndirimi 1 Ocak’ta Yürürlüğe Giriyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Maliye Bakanlığı 2017 yılının başında başlattığı uyumlu vergi mükellefleri için uygulanacak ayrıcalıklar için çalışmasının sonuna geldi. 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle vergilerini düzenli ödeyen mükelleflere yüzde 5 oranında vergi indirimi uygulanacak.

Maliye bakanlığı tarafından vergisini düzenli ödeyen mükelleflere indirim uygulaması getirildi. Uygulama 1 Ocak 2018 tarihinde başlayacak. Gerekli usul ve esasların yer aldığı Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği’ne göre 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle ticari, zirai ya da mesleki faaliyetlerden elde edilen kazançlar için ödenmekte olan, gelir vergisi mükellefi olanlar için finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler, sigorta ve reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonları hariç olmak üzere kurumlar vergisi mükellefleri olan kurum ve kuruluşlar tarafından ödenmekte olan vergilerin, düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi halinde, yıllık beyannameleri üzerinden hesaplanan vergilerin yüzde 5’lik kısmı indirim olarak sayılacak.

Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi İçin Geçerli Olacak!

Gelir vergisi ödeyen ve ödemelerini düzenli yapan her mükellefin faydalanacağı bu uygulamada, kurumlar vergisi ödeyen mükellefler için bazı düzenlemeler var. Bu düzenlemelere göre; kurumlar vergisi mükellefi olan ve finans sektöründe, bankacılık sektöründe faaliyet göstermeyen, sigorta veya reasürans şirketi olmayan, emeklilik şirketi olmayan ve emeklilik yatırım fonu olmayan tüm kurumlar vergisi mükellefleri, her yıl, yıllık bazda beyan ettikleri kurumlar vergisinin yüzde 5’i kadar indirimi, vergilerini düzenli ödemeleri halinde faydalanabilecekler.

Yapılacak olan vergi indirimi için de yine Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bir üst sınır yer alıyor. Bu üst sınır, yüzde 5’lik indirim tutarının 1 milyon Türk Lirası’nı aşmayacak şekilde hesaplanmasını gerektiriyor. Yani yıllık vergi beyanının yüzde 5’i 1 milyon Türk Lirası’nı geçiyor olsa da, uygulanacak olan vergi indirimi 1 milyon Türk Lirası ile sınırlı kalacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.