2017’nin Son Güven Endeksi Açıklandı!

Google Haberlere Abone Ol:

2017 yılının Aralık ayına dair, yılın son güven endeksi olma özelliğini taşıyan endeks açıklandı. Vatandaşın güveni, bir önceki aya oranla yüzde 3 oranında azalarak yüzde 97,9 seviyesinden yüzde 95 seviyesine kadar geriledi.

Ekonomik güven endeksi Aralık ayında düşüş eğilimini devam ettirdi. Yaşanan düşüşün kaynağı olarak tüketicilerin reel kesime, hizmet ve inşaat sektörlerine olan güvenlerinin düşüşlerinden kaynaklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre tüketici güven endeksi bir önceki ay yüzde 65,2 iken, bu ay yüzde 65,1’e geriledi. Kasım ayında yüzde 3,2 oranında gerileme yaşamış olan endeks, bu ay da yüzde 0,1’lik gerileme ile düşüş eğilimini gösterdi.

Reel kesim güven endeksi ise Kasım ayında yüzde 2,1’lik bir düşüş yaşayarak 109,8 seviyesine gerilemişti. Endeks, Aralık ayında Kasım ayına oranla yaşadığı yüzde 0,5’lik düşüş ile 109,2 seviyesine düştü.

En Fazla Düşüş Hizmet Sektörü Güven Endeksinde!

Hizmet sektörüne olan güven 99,7 seviyesinden 96,2 seviyesine geriledi. Ekim ayına oranla Kasım ayında yüzde 1,4 oranında yaşanan endeks düşüşü, Aralık ayında da Kasım ayına oranla yüzde 3,5 oranında düşüş yaşamış oldu. Aynı zamanda açıklanan endeksler arasında en fazla düşüş yaşayan endeks hizmet sektörü endeksi oldu.

Perakende ticaret sektörüne olan güven ise Kasım ayında yüzde 3,9’luk gerileme ile 99,9 puan seviyesine gerilemişti. Aralık ayında, Kasım ayına oranla yüzde 0,7’lik artış yaşayan endeks, tek artış yaşayan endeks olarak 100,6 seviyesine yükseldi.

İnşaat sektörü güven endeksi de düşüş eğilimi gösteren endeksler arasında yerini aldı. Kasım ayında, Ekim ayı verilerine oranla yüzde 2,1 oranında gerileyerek 82,4 seviyesine düşen endeks, Aralık ayında Kasım ayına oranla yüzde 1 oranında düşüş yaşayarak 81,6 seviyesinden gerçekleşti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.