Ana SayfaGündemİstanbul Ticaret Odası Açıkladı! Perakende Fiyatlar Yükseldi!

İstanbul Ticaret Odası Açıkladı! Perakende Fiyatlar Yükseldi!

-

İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2017 yılının aralık ayına ait fiyat indeksi verilerini açıkladı.

İstanbul Ticaret Odası’nın 1995 yılındaki verilerine göre, 2017 yılının aralık ayı itibari ile Ücretliler Geçinme İndeksi yıllık bazda ortalama olarak yüzde 9,33 oranında, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yıllık bazda ortalama olarak yüzde 12,77 oranında arttı.

İstanbul’da 2017 yılının aralık ayında perakende fiyatlar incelendiği zaman ise yüzde 0,65 oranında, toptan fiyatlar ise yüzde 1,94 oranında artış meydana geldi.

2017 yılının Aralık ayı ile geçen yılın aynı dönemi kıyaslandığı zaman perakende fiyatlar yüzde 9,50 oranında arttı. Benzer şekilde söz konusu kıyaslamada toptan fiyatlarda da yüzde 11,32 oranında artış meydana geldi.

Perakende fiyatların aralık ayı ile kasım ayındaki verilerinin kıyaslamasında ise ev eşyalarında yüzde 1,43 oranında, gıda da yüzde 1,42 oranında, sağlık ve kişisel bakımda yüzde 1,33 oranında, konutlarda ise yüzde 0,35 oranında artış meydana geldi. Artış görülen bir diğer sektör ise ulaştırma ve haberleşme oldu. Bu sektördeki artış yüzde 0,13’e tekabül etti.  Söz konusu perakende fiyatlarda düşüş gösteren sektörler ise kültür, eğitim ve eğlence ile giyim oldu. Sırası ile düşüş oranları yüzde 3,98 ile yüzde 0,11 oldu. Değişim göstermeyen grupta ise diğer harcamalar yer aldı.

2017 yılının aralık ayı dönemi itibari ile toptan fiyatlarda ise aylık bazda kimyevi maddeler grubunda yüzde 19,79 oranında, gıda maddeleri grubunda yüzde 1,61 oranında, inşaat malzemeleri grubunda yüzde 0,77 oranında, işlenmemiş maddeler grubunda yüzde 0,49 oranında, mensucat grubunda yüzde 0,28 oranında artış meydana geldi. Düşüş meydana gelen gruplarda ise yüzde 0,57 ile madenler ile yüzde 0,34 ile yakacak ve enerji maddeleri grupları yer aldı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,390BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler