Ana SayfaGündemYapı Kredi’ye 3 Ödül Birden!

Yapı Kredi’ye 3 Ödül Birden!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Yapı Kredi Bankası Müşteri İletişim Merkezi’ne 3 kategoride ödül verildi.

Yapı Kredi Bankası Müşteri İletişim Merkezi, Avrupa İletişim Merkezi ve Müşteri Hizmetleri Ödülleri’nden 3 tanesine sahip oldu. İlgili ödüllerin En Etkili Gelişim Strateji kategorisinde altın ödül, Yapı Kredi Bankası’na verildi. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre, hem Müşteri İletişim Merkezi’nin altyapısının geliştirilmesi, hem de müşteri memnuniyetini zirveye taşıyabilmek adına 2017 yılında hayata geçirilen inovasyon projelerinin ödül aldığı ifade edildi.

IMI Conferences tarafından düzenlenen Türkiye Çağrı Merkezi Ödülleri Yarışması’ndan da Yapı Kredi Bankası’na iki ödül çıktı. IMI Conferences, Yapı Kredi Bankası’na En İyi Teknoloji ve İnovasyon ödülünü verdi.

Operasyon Süreleri Önemli Ölçüde Kısaltıldı!

Yapı Kredi Bankası tarafından alınan ödüller için yapılan açıklamada değerlendirmelerini görüşlerini ileten Yapı Kredi Bankası Müşteri İletişim Merkezi Direktörü Vedat Sencer Sözer, müşteri temsilcilerinin tek bir ekran vasıtası ile tüm arama sürecini yönetebilecek düzeye ulaşmaları için geliştirmeler yaptıklarını, gerekli bilgilere erişilmesi ile konusunda sistem güçlendirmesinin yapıldığını ifade etti. Sözer, açıklamasında Müşteri İletişim Merkezi çalışanlarının operasyonel süreçlerinin kolaylaştırıldığını, bu durumun müşteri memnuniyetini de, çalışan deneyimini de orantılı bir şekilde yükselttiğini kaydetti.

Yapı Kredi Müşteri İletişim Merkezi olarak 2017 yılında birçok yeniliğin hayata geçirildiğini ifade eden Sözer, yapılan geliştirmeler doğrultusunda çağrı merkezi personellerinin farklı bir ekrana giriş yapmaya gerek kalmadan müşterilerin tüm taleplerini rahatlıkla çözüme kavuşturduklarını kaydetti. Sözer, aynı zamanda daha önceden müşteri hizmetleri tarafından şubelere ya da farklı ekiplere yönlendirilen 100’e yakın işlemin de artık müşteri iletişim merkezi vasıtası ile sunulduğunu, ekiplerin operasyonel yükünün de bu vasıta ile azaltıldığını ifade etti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.