2017’nin Son Haftasında Kredi Hacmi Yükseldi, Mevduat Düştü!

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, 29 Aralık ile biten haftada 9 milyar 119 milyon Türk Lirası yükselme yaşadı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 29 Aralık ile biten hafta için kredi hacmi verilerini yayınladı. Haftalık olarak yayınlanan verilerde, bankacılık sektörünün kredi hacminde 9 milyar 119 milyon Türk Lirası tutarında artış yaşanarak 2 trilyon 134 milyar 607 milyon Türk Lirası’na ulaşılmış oldu.

Bahsi geçen dönem içerisinde mali kesime verilen kredilerin toplam tutarı 61 milyar 22 milyon Türk Lirası’na tekabül ederken, mali kesim hariç olarak verilen kredilerin toplam miktarı da 1 trilyon 959 milyar 400 milyon Türk Lirası oldu. Bankacılık sektörünün sahip olduğu toplam mevduata bakıldığında ise, bankalararası da dahil olmak üzere aynı dönem içerisinde 15 milyar 213 milyon Türk Lirası tutarında düşüş yaşandığı, bankacılık sektörünün yüzde 0,8 oranında gerilediği ve mevduat büyüklüğünün 1 trilyon 801 milyar 509 milyon Türk Lirası’na indiği belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir:  Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Tüketici Kredileri 1,5 Milyar Türk Lirası Yükseldi!

BDDK tarafından açıklanan haftalık bültene göre, tüketici kredilerinde yaşanan artış 1 milyar 489 milyon Türk Lirası seviyesinde oldu. Toplam miktar 397 milyar 382 milyon Türk Lirası’na ulaşırken, kredilerin 191 milyar 624 milyon Türk Lirası’na tekabül eden kısmını konut kredisi, 7 milyar 195 milyon Türk Lirası’na tekabül eden kısmı taşıt kredisi, 198 milyar 563 milyon Türk Lirası’na tekabül eden kısmı ise ihtiyaç kredisi oluşturdu.

Aynı dönem içerisinde taksitli ticari kredilerin toplam tutarında yaşanan artış da tüketici kredilerinde yaşanan artışa yakın olarak 1 milyar 392 milyon Türk Lirası seviyesinde yükselip, 353 milyar 111 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştı

Bankaların bireysel olarak kullanımda olan kredi kartı alacaklarında yüzde 2,1 oranında yükselme yaşanırken, 89 milyar 249 milyon Türk Lirası seviyesine ulaşılmış oldu. Bireysel kredi kartı alacaklarının da 42 milyar 15 milyon Türk Lirası’na tekabül eden tutarı taksitli, 47 milyar 234 milyon Türk Lirası da taksitsiz borçlar oldu.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.