Ana SayfaGündemİlk Çeyrekte Taşıt Kredileri İçin Gevşeme Bekleniyor!

İlk Çeyrekte Taşıt Kredileri İçin Gevşeme Bekleniyor!

-

2018 yılında Merkez Bankası’nın gündemine taşıt kredisi standartlarını gevşetmek gelebilir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından düzenlenen ankete göre, 2018 yılının ilk çeyrek döneminde taşıt kredisi için belirlenmiş standartların gevşetilmesi ve taşıt kredisi türüne olan talebin artırılması beklentiler arasında önemli bir yer tutuyor.

2017 yılının son çeyrek döneminde elde edilen performanslara dair yorumlarını ve 2018’in ilk çeyrek dönemi için banka kredileri eğilim anketinin sonuçlarını yayınlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2018’in ilk üç aylık süreci içerisinde tüm kredilerin standartlarının aynı kalması üzerinde beklenti olduğunu, lakin taşıt kredisinin daha çok kullandırılması için standartlarının gevşetilmesi yönünde beklenti olduğu ifade edildi.

İşletmeler için kullandırılan kredilerde uygulanmakta olan standartları temel olarak aynı bırakıldığını ifade eden Merkez Bankası, bu krediler için herhangi bir gevşetici faktörün bulunmadığını, standartların sıkılaştırıcı yönde etkilenmesi için tek faktörün sermaye yeterliliği ile alakalı kısıtlamalar olduğunu ifade etti.

Taşıt Kredisi İçin Gevşetici Adımlar Atılabilir

Bireysel krediler için de standartlarda herhangi bir değişiklik görülmediğini ifade eden Merkez Bankası, 2018 yılının ilk çeyrek dönemi içerisinde konut ve diğer bireysel krediler için bankalar tarafından uygulanmakta olan standartların sabit kalması ile birlikte, taşıt kredileri için biraz daha gevşetici adımların atılmasının beklendiği ifade edildi.

2017 yılının son üç aylık döneminde banka kredilerine olan talebin genel olarak arttığını ifade eden Merkez Bankası, küçük ve orta ölçekli işletmeler ile büyük işletmelere verilen kredilerin artış göstermeye devam ettiğini, Türk Lirası cinsinden olan kredi taleplerinin önemli ölçüde arttığını, yabancı para cinsinden olan kredi taleplerinde ise azalmanın devam ettiği ifade edildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler