Aidatsız Kredi Kartı Çıkartmayan Bankaya 6 Milyon TL’lik Ceza!

Tüketici Kanunu’nda belirtilen aykırılıklar için ödenecek cezalar, yüzde 14,47 oranında yeniden değerleme usulüne göre artırıldı. Yapılan bu zam ile birlikte bankalar, aidatsız kredi kartı çıkartmamaları halinde önemli bir cezayla karşı karşıya kalacaklar.

Tüketici Kanunu’nda belirtilen aykırılıklar için ödenecek cezalar, yüzde 14,47 oranında yeniden değerleme usulüne göre artırıldı. Yapılan bu zam ile birlikte bankalar, aidatsız kredi kartı çıkartmamaları halinde önemli bir cezayla karşı karşıya kalacaklar.

Tüketici Kanunu’nda yer alan  aykırılıklar arasında; aidatsız kredi kartı çıkartmayan bankalara, aldatıcı ticari reklam ve ilan yayınlamakta olan televizyon kanallarına, aldatıcı reklamları SMS olarak gönderen firmalara, 36 ay içerisinde inşaatı teslim etmeyen müteahhitlik firmalarına önemli cezalar geldi.

Yapılan yüzde 14,47 oranındaki zam sonrasında;

  • Aidatsız kredi kartı çıkartmayan bankalara tam 6 milyon 908 bin 644 Türk Lirası tutarında ceza,
  • Aldatıcı özellik taşıyan reklam ve ilanları yayılayan TV kanallarına 276 bin 345 Türk Lirası tutarında ceza,
  • Aldatıcı reklamları SMS yoluyla vatandaşlara ulaştıranlara 34 bin 542 Türk Lirası tutarında ceza,
  • 36 ay içerisinde projeyi teslim etmeyen müteahhitlere ise konut başına 27 bin 633 Türk Lirası tutarında ceza kesilecek.

Yapılan değişiklikler hakkında bilgilendirmede bulunan Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, ilçe hakem heyetleri için başvuru üst limitinin 4.570 Türk Lirası’na, il hakem heyetlerine başvuru için ise üst limitin 6.860 Türk Lirası olarak belirlendiğini, aynı zamanda fiyat etiketi bulundurmadan ürün satışı, tüketicinin cayma hakkı konusunda bilgilendirilmemesi, erken ödeme aşamalarında faiz ve komisyon ücretlerinin düşürülmemesi, hayat sigortasının zorunlu bir şekilde uygulanması gibi durumlarda ilgili kurumlara işlem başı 274 Türk Lirası tutarında ceza kesileceğini belirtti.

Vatandaşların kredi kullanma aşamasında cayma hakkı konusunda bilgilendirilmemesinin, faiz oranlarının tek taraflı olarak keyfi bir şekilde değiştirilmesinin, erken ödeme aşamasında geçerli olan kurallara bankaların uymamasının, tüketicinin rızası alınmadan sigorta uygulaması yapılmasının, kredi hesaplarından masraf temin edilmesinin, hesapların vatandaşların rızası dışında açılmasının da bin 380 Türk Lirası tutarındaki cezalar ile karşılaşılacak durumlar olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.