Ana Sayfa Gündem Başbakan Yardımcısı Açıkladı: Ceza Gelirse Halkbank Ödeyecek!

Başbakan Yardımcısı Açıkladı: Ceza Gelirse Halkbank Ödeyecek!

-

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD’deki dava sürecinin sonucu olarak Halkbank’a bir ceza gelmesi halinde gelecek cezanın Halkbank tarafından ödeneceğini, Halkbank için Hazine’nin borçlanmayacağını ifade etti.

Hazine İç Borçlar Sebebiyle Yüklenme Yapacak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gelen sorular üzerine Halkbank hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 2018 yılının ilk çeyreği itibariyle Hazine Müsteşarlığı’nın her zamankinden daha fazla iç borç geri ödemesi yapacağını ifade eden Başbakan Yardımcısı Şimşek, enflasyon oranlarının durumu, küresel belirsizlikler gibi sebeplerin Hazine Müsteşarlığı’nın borçlanma aşamasındaki maliyetlerine orantısız bir yansıma yapabileceğini, bu yansımanın engellenebilmesi amacıyla da ilk etapta bütçeye yüklenilecek şekilde bir borçlanma politikasının yürütüldüğünü ifade etti.

Halkbank’a ve Diğer Bileşenlere Sadece Likidite Desteği Sunulacak

Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Hazine Müsteşarlığı’nın Halkbank’a gelebilecek bir ceza için borçlanmayacağını dile getiren Başbakan Yardımcısı Şimşek, cezanın Halkbank tarafından ödeneceğini ifade etti. Halkbank’ın ya da Türkiye’deki finans sisteminde yer alan farklı bir kurumun, alınan kararlardan ve kesilebilecek cezalardan dolayı sıkıntıya düşmesi halinde gereken desteğin de verileceğini, bu desteğin likidite desteği yönünde olacağını ifade etti.

Erken Seçimle Hazine’nin Sahip Olduğu Naktin Alakası Yok

Gelebilecek cezanın oldukça yüklü bir rakama tekabül edeceğini ifade eden Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu ceza için önceden bir hazırlık yapılmadığını ve hazırlık yapılması yönünde bir düşünce olmadığını, Hazine Müsteşarlığı’nın sahip olduğu güçlü nakit rezervinin Halkbank ile ya da erken seçimle bir alakası olmadığını, yapılan çalışmaların enflasyon oranları ve diğer Hazine etkinlikleri ile alakalı olduğunu ifade etti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,413BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,418TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler