TCMB Açıkladı! Toplam Finansal Varlıklar 10,5 Trilyon Lira

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılının 3. çeyrek dönemine ait Finansal Hesaplar Raporunu yayınladı.

Yayınlanan rapor kapsamında Türkiye Ekonomisinin toplam finansal varlıkları 2017 yılının 3. çeyrek döneminde 10 trilyon 526 milyar lira, yükümlülükleri ise 12 trilyon 57 milyar lira olarak açıklandı. Dünyanın geri kalanına ise 1 trilyon 532 milyar lira tutarında net yükümlülük yaratıldı. Dünyanın geri kalanı ile hane halkı, yurt içi ekonominin finansmanına en fazla katkı sağlayan sektörler arasında yer aldı.

2010 ile 2017 yılının 3. çeyrek dönemine kadar olan sürede, yurt için ekonominin sektörler bilançoları değerlendirildiği zaman, hane halkı ile dünyanın geri kalanının finansal fazla vererek diğer sektörlerden alacakları, finansal olmayan kuruluşlar ile birlikte genel yönetimin finansal açık vererek diğer sektörlere olan borcu incelendi. Sektörler arasındaki net finansal işlemler incelendiği zaman ise, geçen yılın 1. çeyrek döneminden bu yana net borçlu konumunda yer alan yurt için ekonomi, geçen yılın 3. çeyrek dönemindeki net borçlanmasında azalma meydana geldi ve bu azalma ile de denge sağlandı.

Sektörlere Açılan Toplam Mevduat 2 Trilyon

Yurt için ile yurt dışı sektörlere açılan toplam mevduat 2 trilyon 350 milyar lira oldu. Bu mevduatın parasal ve finansal kuruluşlara ait olan kısmı 2 trilyon 144 milyar lira, dünyanın geri kalanına ait kısmı ise 206 milyar lira oldu. Parasal ve finansal kuruluşlarda açılan mevduatların hane halkına ait olan kısmı 917 milyar lira, finansal olmayan kuruluşlara ait olan kısmı ise 426 milyar lira oldu. Dünyanın geri kalanı tarafından kabul edilen mevduatların parasal ve finansal kuruluşlara açılan kısmı ise 147 milyar lira oldu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.