TCMB Açıkladı! Toplam Finansal Varlıklar 10,5 Trilyon Lira

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılının 3. çeyrek dönemine ait Finansal Hesaplar Raporunu yayınladı.

Yayınlanan rapor kapsamında Türkiye Ekonomisinin toplam finansal varlıkları 2017 yılının 3. çeyrek döneminde 10 trilyon 526 milyar lira, yükümlülükleri ise 12 trilyon 57 milyar lira olarak açıklandı. Dünyanın geri kalanına ise 1 trilyon 532 milyar lira tutarında net yükümlülük yaratıldı. Dünyanın geri kalanı ile hane halkı, yurt içi ekonominin finansmanına en fazla katkı sağlayan sektörler arasında yer aldı.

2010 ile 2017 yılının 3. çeyrek dönemine kadar olan sürede, yurt için ekonominin sektörler bilançoları değerlendirildiği zaman, hane halkı ile dünyanın geri kalanının finansal fazla vererek diğer sektörlerden alacakları, finansal olmayan kuruluşlar ile birlikte genel yönetimin finansal açık vererek diğer sektörlere olan borcu incelendi. Sektörler arasındaki net finansal işlemler incelendiği zaman ise, geçen yılın 1. çeyrek döneminden bu yana net borçlu konumunda yer alan yurt için ekonomi, geçen yılın 3. çeyrek dönemindeki net borçlanmasında azalma meydana geldi ve bu azalma ile de denge sağlandı.

Sektörlere Açılan Toplam Mevduat 2 Trilyon

Yurt için ile yurt dışı sektörlere açılan toplam mevduat 2 trilyon 350 milyar lira oldu. Bu mevduatın parasal ve finansal kuruluşlara ait olan kısmı 2 trilyon 144 milyar lira, dünyanın geri kalanına ait kısmı ise 206 milyar lira oldu. Parasal ve finansal kuruluşlarda açılan mevduatların hane halkına ait olan kısmı 917 milyar lira, finansal olmayan kuruluşlara ait olan kısmı ise 426 milyar lira oldu. Dünyanın geri kalanı tarafından kabul edilen mevduatların parasal ve finansal kuruluşlara açılan kısmı ise 147 milyar lira oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.