BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) iş birliği kapsamında 3. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Konferansı düzenlendi. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, konferansta açıklamalarda bulundu.

Türk Bankacılık sisteminin sağlamlığına dikkat çeken Akben, son zamanlarda dolandırıcılar tarafından vatandaşların mağdur edildiğini, bu tarz durumlarla sık sık karşılaştıklarını, kendilerine şikayetler doğrultusunda önlem alma ihtiyacı duyduklarını, bu kapsamda kararlar aldıklarını, bu nedenle de kredi kartı ile banka kartlarının internet erişimlerinin müşteri talebine bağlı olacağını söyledi.

Akben: Sektörün Aktif Büyüklüğü 3 Trilyona Çıktı

Bankacılık sektörünün finansal sağlamlık ile istikrar göstergeleri kapsamında güçlü bir konumda yer aldığını söyleyen Akben, sektörün geçen sene sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde hizmet verdiğini, bunun da devam edeceğini, bankacılık sektörünün büyüyeceğini söyledi. Sektörün aktif büyüklüğünün 2017 yılının kasım döneminde 2016 yılının sonu ile kıyaslandığı zaman yüzde 19 oranında yükseldiğini söyleyen Akben, bu artış ile de 3 trilyon 269 milyar liraya çıktığını söyledi.

Son zamanlarda finansal erişimin artması, mevduat, sermaye piyasa ürünleri ve kredilerde meydana gelen yenilikler sonucunda daha karmaşık bir hal aldığını söyleyen Akben, bunun takibinden de tüketici sorunlarının yaşandığını, bu sebeple de düzenleme ve deneti çalışmaları ile finansal tüketicileri için önlemleri aldıklarını söyledi.

Finansa hizmet ve ürünlerinin çeşitliliği ile karmaşıklığı arttıkça amacına uygun bir şekilde kullanılmadığını söyleyen Akben, bu bağlamda da risklerin oluştuğunu söyledi. Tüketicilerin finansal hizmetleri yakında tanımaları durumunda tasarruf eğilimlerinin de yükseldiğini, refah seviyelerinin arttığını söyleyen Akben, finansal okur yazarlığın düşük olması durumunda finansal erişimin zayıfladığını, bunun da piyasa derinliğini düşürdüğünü söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.